Toto rozhodnutí vyplynulo především z účasti chotěbořské samosprávy v projektu Podpora meziobecní spolupráce Svazu měst a obcí ČR.
Informoval o tom starosta města Tomáš Škaryd (ČSSD). „Čtyřčlenný tým pracovníků radnice začal detailně mapovat problémy malých obcí. Například v oblasti základní administrativy, ekonomiky, dotací, práva, sociálních věcí, odpadů a podobně. Na podzim počítáme s tím, že bychom otevřeli i servisní kancelář se dvěma zaměstnanci, kteří by se potřebám obcí věnovali sys-tematicky a dlouhodobě," řekl Škaryd.
Zástupci obcí chotěbořského obvodu toto rozhodnutí radnice v Chotěboři uvítali.
„Servis tohoto typu potřebuje dle mého názoru každý starosta malé obce. Zejména pak ti, kteří funkci vykonávají jako neuvolnění, nebo teprve krátce. Současná administrativní zátěž obcí je nepředstavitelná. To, co dělají velká města s celými týmy zaměstnanců, musíme my na malých obcích zvládat sami. Já bych uvítal především pomoc v oblasti účetnictví. Zřízení servisní kanceláře je výborný nápad, který jednoznačně podporuji," uvedl například starosta Podmoklan Jiří Zatřepálek (nezávislý).
Radnice v Chotěboři bude na Vysočině jednou z prvních, které k systematické podpoře malých obcí přistoupí. „V tuto chvíli nevím o žádném městě, ve kterém by poradenská kancelář tohoto typu fungovala," podotkl Škaryd.
Jedním z míst, kde servisní kancelář již existuje, je Tišnov na Brněnsku. „Kancelář byly otevřena zhruba před čtrnácti dny," uvedl Ivan Černý ze Svazu měst a obcí ČR. „A pokud vzniknou díky našemu projektu další, tak to záleží především na obcích," sdělil Černý s tím, že bez ohledu na projekt existuje podobná forma meziobecní spolupráce, a to již dlouhodobě, v okolí Pacova na Pelhřimovsku.
„Zahraniční zkušenosti, zejména pak z Francie a Rakouska, jednoznačně prokazují, že spojení sil malých a správních obcí umožňuje zkvalitnit a zefektivnit veřejné služby. Tam jsou ale v mnohém dál, což dokladuje i skutečnost, že menší obce připravují například i společné územní plány," ilustroval Černý.