Příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina začali pomáhat v Domově se zvláštním režimem v Břevnici úderem sedmé hodiny ranní. Tříčlenná směna příslušníků bude sloužit do středeční sedmé hodiny ranní, pak ji vystřídá směna další.

„V průběhu rána a dopoledne jsme dezinfikovali vnitřní prostory domova, odnášeli jsme špinavé prádlo a přinášeli do domova prádlo čisté. V poledne jsme personálu domova pomáhali s roznosem stravy. Naše pomoc v domově je čistě nezdravotnická. Děláme opravdu vše potřebné, abychom ulevili personálu a ten se mohl plně věnovat zdravotnickým věcem a péči o klienty,“ popsal práci hasičů velitel úterní směny Roman Popík.

Domov pro seniory, ilustrační foto.
První mrtvá na koronavirus na Vysočině. Zemřela žena z břevnického domova

V odpoledních hodinách čekala na hasiče práce obdobná. Opět dezinfikovali prostory domova a pomáhali roznášet večeře. „Nálada v domově je s přihlédnutím k dané situaci dobrá. Personál je usměvavý a k nám i ke klientům velice laskavý. Odvádějí naprosto profesionální práci. Trošku jsme se obávali toho, jak nás klienti domova přijmou. Vše ale probíhalo perfektně. Zatím se nevyskytl žádný problém,“ doplnil Roman Popík.

Pomoc pracovníkům domova nabízí i další dobrovolníci. „Máme tu asi patnáct nahlášených dobrovolníků, někteří z nich už nastoupili. Jsou mezi nimi i zdravotníci. Před samotným nástupem do práce ale musíme dobrovolníky zaškolit, protože naše klienty neznají. Budeme oslovovat ještě další pomocníky, protože tato situace bude trvat zřejmě delší dobu,“ přemítala Hana Hlaváčková.

Největší starosti má ale ředitelka břevnického domova se zajišťováním ochranných pomůcek. „Kraj nás zásobuje. Spotřeba těchto pomůcek je ale při péči o tolik pozitivních klientů poměrně vysoká. V tuto chvíli ochranné pomůcky máme. Potřebujeme ale, aby zásobování bylo pravidelné,“ poznamenala Hlaváčková.

Dodala také, že by navíc nutně potřebovala informace o tom, jak často by tamní pracovníci měli ochranné oděvy měnit. „Nevím, jak s ochrannými pomůckami zacházet, aby nám vydržely dostatečně dlouho, ale zároveň, aby byli zaměstnanci chráněni,“ řekla ředitelka domova.

Na Brodsku museli hygienici obec Kynice, kde hrozilo velké rozšíření nákazy, 16. března zcela uzavřít. Na dodržování ochranných opatření dohlíželi i policisté.
Přehledná grafika: březen s koronavirem na Vysočině

Personál domova, u kterého se nákaza prokázala, pracovat nemůže. „V domově je tak aktuálně pouze pět zaměstnanců. Nikdo to nečekal, nikdo nepočítal s tím, že budeme muset pracovat v takovém režimu,“ řekla Hlaváčková.

Hejtman Jiří Běhounek poděkoval odboru sociálních věcí Kraje Vysočina v čele s náměstkem Pavlem Fraňkem, Hasičskému záchrannému sboru Kraje Vysočina pod vedením Jiřího Němce, dobrovolníkům i ředitelce zařízení v Břevnici Haně Hlaváčkové za rychlé řešení mimořádné situace v domově. V tuto chvíli jsou provoz domova i péče o klienty zajištěny v odpovídajícím rozsahu a kvalitě.