„Na klienty, jejich rodinné příslušníky i opatrovníky čekal v domově bohatý program a hosté měli možnost ochutnat některý z chodů, které se klienti učili připravit,“ informovala Táňa Křížová, odbor sociálních věcí Kraje Vysočina.

Nabídka byla pestrá, například řízek v kukuřičných lupíncích, banánovo-avokádové smoothie, pečená jablka se zmrzlinou, zeleninové a ovocné saláty nebo bezlepkový dort. Navíc v tajném hlasování mohl každý určit svého favorita. „Ráda prozradím, že nejvíc mi chutnal bezlepkový dort,“ uvedla Helena z komunitního bydlení ve Světlé nad Sázavou.

Autoři oceněných pokrmů získali za své pochoutky zajímavé ceny, které jim předaly ředitelka domova Dana Pajerová a náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina Jana Fischerová.

Domov Háj prochází v současné době takzvaným procesem transformace pobytových sociálních služeb. „Důvodem je skutečnost, že pobytové služby osobám s mentálním a kombinovaným postižením jsou poskytovány v prostorách budovy v Ledči nad Sázavou v části Háj, která se nachází mimo město v lese. Život v komunitním bydlení dává klientům daleko větší možnosti zapojení se do společnosti a také kontakt s rodinou a přáteli,“ vysvětlila Táňa Křížová.

Už loni bylo ve Světlé nad Sázavou otevřeno komunitní bydlení pro klienty kde se mentálně handicapovaní z ústavů sociální péče učí žít v běžné zástavbě rodinných domků. Pro mnohé byl přechod z ústavů šok, museli změnit své dosavadní návyky. Ale podařilo se, změna jim prospívá. Se začleněním do jiného způsobu života jim pomáhají asistenti.

„Chtěli bychom Domov Háj postupně zrušit. Rádi bychom zbývajících 59 klientů přestěhovali do takovýchto rodinných domů. Pokrýt bychom měli celé Havlíčkobrodsko,“ vysvětlila při otevření komunitního bydlení Dana Pajerová, ředitelka Domova Háj.