„Žádné bližší informace v tuto chvíli podat nemohu. Naši lidé byli v neděli a také v pondělí v terénu, příčinu tohoto rozsáhlého úhynu se jim prozatím určit nepodařilo," řekl Deníku  ředitel havlíčkobrodského Oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí, Vítězslav Novák.

Ten dodal, že rak říční, který patří mezi chráněné a kriticky ohrožené druhy živočichů u nás, je velmi náchylný a choulostivý na sebemenší, a zejména pak chemické, znečištění vody.

Na uhynulé raky v řece Doubravě upozornil policii a hasiče jeden z občanů Zvěstovic.

„Hasiči z Ledče nad Sázavou a Golčova Jeníkova objevili v řece nejprve asi dvacet raků. Při detailnějším průzkumu oblasti, prošli přitom  úsek od Vilémova až po Zvěstovice, ale postupně nacházeli další uhynulé raky," uvedla mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Ta dodala, že hasiči okamžitě o události vyrozuměli Českou inspekci životního prostředí, Povodí Labe a také zástupce Českého rybářského svazu. „Žádnou podezřelou látku ale hasiči v řece nezaznamenali," podotkla Musilová.

Odborníci již z řeky odebrali vzorky vody a odvezli i uhynulé raky.

„Po provedených rozborech bude policie ve vyšetřování, které by mělo příčinu úhynu raků objasnit, pokračovat", sdělila krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.