VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Golčově Jeníkově zítra končí tři sta šedesátý školní rok

Golčův Jeníkov – Místní škola zítra slavnostně uzavře 360. ročník své existence. Ve městě se vyučuje od roku 1653, školu založil Šimon Šanovský.

27.6.2013
SDÍLEJ:

Škola v Golčově Jeníkově.Foto: Ivo Havlík

První školní budova stála na náměstí. Zakladatel školy byl v letech 1651–1657 hejtmanem panství, tedy jeho nejvyšším úředníkem. Patřil k největším hospodářům, podle berní ruly vlastnil 36 strychů půdy (10,3 ha – pozn. autora).  Zřízení školy podpořil generál Maxmilián Golč. Jako vůdčí činitel města ke dvěma kouskům polí, které Šanovský pro školu koupil, daroval třetí pozemek. Byl to jeden z generálových posledních počinů. Shodou okolností zemřel v roce zahájení výuky (1653). Webové stránky školy upozorňují na zajímavý údaj z burgrechtní knihy.

Píše se v ní: „Tři kousky pole odňal škole r. 1685 pan Fickal de Funcam neslušným způsobem". Jak školu „podrazil", kniha neupřesňuje. Jeho čin zřejmě nebyl v rozporu s právem, ale s etikou. Škola se ocitla bez polností, které byly základem materiálního zabezpečení učitele.

Jeden učitel připlul z Mexika

Připomíná se významný podíl místních jezuitů na školní výuce. Mezi nimi bylo několik zajímavých osobností. Jmenujme alespoň dva. Páter Václav Holub do Golčova Jeníkova připlul, přijel a přišel v roce 1796 až z Mexika, odkud byl jako misionář vypovězen. Páter Stanislav Vydra byl významným matematikem, fyzikem a astronomem. Po josefínských reformách, které jezuitský řád zrušily, odešel na pražskou univerzitu a stal se tam profesorem matematiky. Výroční zpráva jezuitské rezidence za rok 1736 vyzvedává zájem vrchnosti o vzdělanost poddaných. Hraběnka Virmontová si vyžádala soupis školou povinné mládeže a jezuity vyzvala, „ať se dětem dostane křesťanské výchovy, získají gramotnost a jsou vzděláni v hudbě, aby v budoucnosti rozmnožily řady mariánského chóru."

Jubileum má také současná budova školy, je stará rovných 140 let. V roce 1873 byla postavena její severní polovina, o čtyřiadvacet let později byla souměrně přistavěna jižní část.

Dnes vyučují   jenom ženy

V hlavní budově je 11 kmenových tříd a 6 odborných učeben, mimo jiné pro fyziku, chemii, angličtinu a němčinu. Učebna informatiky se třicítkou počítačů byla založena v roce 1993 jako vůbec první v havlíčkobrodském okrese.  „Naše škola se řadí mezi středně velké v regionu, vysvědčení si dnes převezme 268 žáků, z toho osmadvacet dětí si pro něj přijde naposledy.

Do příštího školního roku je zapsáno jednatřicet prvňáčků. Třetina školáků dojíždí z přilehlých obcí Kraje Vysočina, ale také ze Středočeského kraje. V právě uplynulém školním roce naše děti uspěly v řadě matematických a sportovních soutěží," řekla Deníku ředitelka školy Marie Jiroušková. Pedagogický sbor má zcela feministické složení – 18 učitelek a momentálně žádného učitele.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

27.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské volby. Ilustrační foto.

Středoškoláci řeknou, koho chtějí na Hradě oni

Z Vídně až na Vysočinu.

Betlémské světlo dorazí i na Havlíčkobrodsko

Luboš Pospíšil zahrál v Chotěboři

Chotěboř - Luboš Pospíšil a zcela obnovená sestava jeho kapely 5P se představila v Tančírně Panského domu v Chotěboři.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Děti z dětského domova se pustily do výroby adventního zboží

Nová Ves u Chotěboře - Děti z Dětského domova a Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc v Nové Vsi u Chotěboře se v průběhu podzimu věnovaly výrobě adventního zboží.

Skvělý Brož vychytal brodské Bruslaře

Vysočina – Druhá liga skupina střed přinesla v rámci svého 20. kola krajské derby. Havlíčkobrodští Bruslaři přivítali hokejisty z Moravských Budějovic, kteří vyloupili Kotlinu. Brod se tak musel poroučet na druhé místo. Na čele ho vystřídal Tábor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT