To si myslí například skoro padesátiletý Lubomír Kreisa. „Jsem vcelku spokojený člověk. Společenský život se po koronaviru pomalu vrací, ale co tady chybí je nějaká stálá hospoda,“ prohlásil.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: Deník

Jak upřesnil, je tu vinotéka, kavárna s cukrárnou, ale hospoda, kam by mohl člověk zajít v poledne na jídlo a posedět, v Habrech není. „Jednu máme u kostela ale je otevřená a není. Další provozuje Sokol. Ale ta je otevřená jen několik dní v týdnu na pár hodin. Nedávno tu byla kulturní akce. Umělci si stěžovali, že není kam jít na oběd. Kavárna s cukrárnou, to není pro mužské. Ti si chtějí povídat u piva,“ poznamenal.

Nicméně přiznal, že Habry nejsou pro hostinského žádný zlatý důl. „Zvlášť za koronaviru si lidé zvykli zavřít se doma, pít doma nebo v garáži. Dělají to dál, takže hospodský by u nás asi nezbohatl,“ povzdechl si.

Podobný názor má jeho vrstevník Jaroslav Klofáč. „Obchody na náměstí máme tři a všechny se uživí, proč ne hospoda,“ poznamenal.

Naopak Lucii Zlatuškové hospoda nechybí. Jak zdůraznila je ve městě spokojená a na to, že v Habrech není žádná velká hospoda, si místní zvykli. „Hodně se u nás změnilo. Dřív na náměstí nebylo skoro nic. Teď jsou tady obchody, kavárna, kam můžete jít a posedět s dětmi. Společenský život se u nás hodně zlepšil,“ zdůraznila.

S životem v Habrech je spokojená i Jaromíra Bulánková, zdejší učitelka. „Habry jsou příjemné město. Já myslím, že u nás všechno funguje jak má. Já to vnímám z pozice naší školy a na spolupráci s obecní samosprávou si nemůžeme stěžovat. Dětí je ve škole hodně. Jezdí sem z okolních obcí. Takže zavření naší škole určitě nehrozí,“ dodala.

Habry

První písemná zmínka: 1101
Počet obyvatel: 1300

Mezi známé rodáky města Habry patří Ing. Josef Reiter, narozený v roce 1840. Byl stavitel Palackého mostu v Praze, který byl postaven v roce 1875 dle jeho projektu, dále se podílel na stavbě lanové dráhy na Petřín a Letnou. Zemřel v roce 1903 v Praze, kde je pochován na Olšanském hřbitově. Další rodák byl dr. Ladislav Chleborád, zakladatel prvního družstevního dělnického hnutí, soustředěného v úředním spolku OUL, který byl v tehdejší době největším ve střední Evropě. Dr. Chleborád se narodil roku1839 v Habrech a na sklonku života působil v Rusku, kde byl jmenován státním radou v Petrohradě, kde v červnu roku 1911 i zemřel. Při zahájení stavby Národního divadla dne 17. května 1868 dr. Chleborád jménem dělnictva poklepal na základní kámen. Další významný rodák byl židovského původu, poslanec říšské vídeňské rady a pozdější československý ministr, pan dr. Adolf Stránský.

Pod Kazbabem

Milovníci přírody mohou navštívit přírodní památku Pod Kazbabem. Nachází se asi devět kilometrů od města Habry. Najdou zde vlhkou louku s ohroženými druhy rostlin, některé z nich jsou v této části Vysočiny ojedinělé - například hořec hořepník, kosatec sibiřský a upolín nejvyšší.

Město Golčův Jeníkov

Asi sedm kilometrů od města mohou turisté navštívit město Golčův Jeníkov. Do historie města se významně zapsal generál Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze. Nechal zde zbudovat Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, radniční dům, loretánskou kapli a jezuitskou rezidenci. Dále zde objeví výletníci pěknou kuriozitu v kostele sv. Františka Serafínského, pod stropem je totiž zavěšená kost z velryby grónské, kterou si přivezl generál jako válečnou kořist. Lidé si také mohou prohlédnout zachovanou židovskou čtvrť s novorománskou synagogou a židovský hřbitov ze 16. století. V Golčově Jeníkově se narodila bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie, Jarmila Kratochvílová. Její jméno nese silniční běh na patnáct kilometrů, který se v Golčově Jeníkově každoročně pořádá od roku 1985.

Zámek ve Světlé nad Sázavou

Zámek ve Světlé nad Sázavou.Zámek ve Světlé nad Sázavou.Zdroj: Jiří Víšek

Necelých třináct kilometrů od Habrů mohou zájemci o historii navštívit zámek ve Světlé nad Sázavou. Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století. V dnešním zrekonstruovaném areálu zámku mohou zájemci navštívit několik prohlídkových okruhů - Expozice historického evropského skla, Expozice historických hodin, obrazů a soch, Muzeum Světelska, Prvorepublikové pokoje, Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě a Únikové místnosti. Návštěvníci si mohou také volně projít upravený zámecký park o rozloze osmnácti hektarů. Park má kaskádu rybníků, upravovaných cestiček, lavičky, altánky a můstky.

Havlíčkův Brod

Jen necelých dvacet kilometrů od města mohou výletníci navštívit okresní město Havlíčkův Brod. Dříve Německý Brod je starobylé město ležící na řece Sázavě. Jménem odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely a zbytky hradeb. Za pozornost stojí navštívit Havlíčkův dům s věžičkou, Starou radnici s kostrou Hnáta, klášterní kostel sv. Rodiny nebo Štáflovu chalupu. Milovníci procházek se mohou zase projít parkem Budoucnost s několika rybníky, vodopádem a řadou vycházkových cest.