To si myslí například skoro padesátiletý Lubomír Kreisa. „Jsem vcelku spokojený člověk. Společenský život se po koronaviru pomalu vrací, ale co tady chybí je nějaká stálá hospoda,“ prohlásil.

close Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili. info Zdroj: Deník zoom_in Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.

Jak upřesnil, je tu vinotéka, kavárna s cukrárnou, ale hospoda, kam by mohl člověk zajít v poledne na jídlo a posedět, v Habrech není. „Jednu máme u kostela ale je otevřená a není. Další provozuje Sokol. Ale ta je otevřená jen několik dní v týdnu na pár hodin. Nedávno tu byla kulturní akce. Umělci si stěžovali, že není kam jít na oběd. Kavárna s cukrárnou, to není pro mužské. Ti si chtějí povídat u piva,“ poznamenal.

Nicméně přiznal, že Habry nejsou pro hostinského žádný zlatý důl. „Zvlášť za koronaviru si lidé zvykli zavřít se doma, pít doma nebo v garáži. Dělají to dál, takže hospodský by u nás asi nezbohatl,“ povzdechl si.

Podobný názor má jeho vrstevník Jaroslav Klofáč. „Obchody na náměstí máme tři a všechny se uživí, proč ne hospoda,“ poznamenal.

Naopak Lucii Zlatuškové hospoda nechybí. Jak zdůraznila je ve městě spokojená a na to, že v Habrech není žádná velká hospoda, si místní zvykli. „Hodně se u nás změnilo. Dřív na náměstí nebylo skoro nic. Teď jsou tady obchody, kavárna, kam můžete jít a posedět s dětmi. Společenský život se u nás hodně zlepšil,“ zdůraznila.

S životem v Habrech je spokojená i Jaromíra Bulánková, zdejší učitelka. „Habry jsou příjemné město. Já myslím, že u nás všechno funguje jak má. Já to vnímám z pozice naší školy a na spolupráci s obecní samosprávou si nemůžeme stěžovat. Dětí je ve škole hodně. Jezdí sem z okolních obcí. Takže zavření naší škole určitě nehrozí,“ dodala.

Habry

První písemná zmínka: 1101
Počet obyvatel: 1300

Mezi známé rodáky města Habry patří Ing. Josef Reiter, narozený v roce 1840. Byl stavitel Palackého mostu v Praze, který byl postaven v roce 1875 dle jeho projektu, dále se podílel na stavbě lanové dráhy na Petřín a Letnou. Zemřel v roce 1903 v Praze, kde je pochován na Olšanském hřbitově. Další rodák byl dr. Ladislav Chleborád, zakladatel prvního družstevního dělnického hnutí, soustředěného v úředním spolku OUL, který byl v tehdejší době největším ve střední Evropě. Dr. Chleborád se narodil roku1839 v Habrech a na sklonku života působil v Rusku, kde byl jmenován státním radou v Petrohradě, kde v červnu roku 1911 i zemřel. Při zahájení stavby Národního divadla dne 17. května 1868 dr. Chleborád jménem dělnictva poklepal na základní kámen. Další významný rodák byl židovského původu, poslanec říšské vídeňské rady a pozdější československý ministr, pan dr. Adolf Stránský.

Pod Kazbabem

Milovníci přírody mohou navštívit přírodní památku Pod Kazbabem. Nachází se asi devět kilometrů od města Habry. Najdou zde vlhkou louku s ohroženými druhy rostlin, některé z nich jsou v této části Vysočiny ojedinělé - například hořec hořepník, kosatec sibiřský a upolín nejvyšší.

Město Golčův Jeníkov

Fotogalerie: 35. ročník Běhu městem Jarmily Kratochvílové

Asi sedm kilometrů od města mohou turisté navštívit město Golčův Jeníkov. Do historie města se významně zapsal generál Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze. Nechal zde zbudovat Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, radniční dům, loretánskou kapli a jezuitskou rezidenci. Dále zde objeví výletníci pěknou kuriozitu v kostele sv. Františka Serafínského, pod stropem je totiž zavěšená kost z velryby grónské, kterou si přivezl generál jako válečnou kořist. Lidé si také mohou prohlédnout zachovanou židovskou čtvrť s novorománskou synagogou a židovský hřbitov ze 16. století. V Golčově Jeníkově se narodila bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie, Jarmila Kratochvílová. Její jméno nese silniční běh na patnáct kilometrů, který se v Golčově Jeníkově každoročně pořádá od roku 1985.

Zámek ve Světlé nad Sázavou

close Zámek ve Světlé nad Sázavou. info Zdroj: Jiří Víšek zoom_in Zámek ve Světlé nad Sázavou.

Necelých třináct kilometrů od Habrů mohou zájemci o historii navštívit zámek ve Světlé nad Sázavou. Původní gotická tvrz s příkopy stála ve Světlé nad Sázavou už ve 14. století. V dnešním zrekonstruovaném areálu zámku mohou zájemci navštívit několik prohlídkových okruhů - Expozice historického evropského skla, Expozice historických hodin, obrazů a soch, Muzeum Světelska, Prvorepublikové pokoje, Dětské království a pohádkový okruh Na Sázavě a Únikové místnosti. Návštěvníci si mohou také volně projít upravený zámecký park o rozloze osmnácti hektarů. Park má kaskádu rybníků, upravovaných cestiček, lavičky, altánky a můstky.

Havlíčkův Brod

Fotogalerie: OBRAZEM: Co nového v Havlíčkově Brodě? Možná už jste tu roky nebyli

Jen necelých dvacet kilometrů od města mohou výletníci navštívit okresní město Havlíčkův Brod. Dříve Německý Brod je starobylé město ležící na řece Sázavě. Jménem odkazuje na rodáka z nedaleké Borové, novináře a vlastence Karla Havlíčka Borovského. Malebné historické centrum doplňují četné památky, kostely a zbytky hradeb. Za pozornost stojí navštívit Havlíčkův dům s věžičkou, Starou radnici s kostrou Hnáta, klášterní kostel sv. Rodiny nebo Štáflovu chalupu. Milovníci procházek se mohou zase projít parkem Budoucnost s několika rybníky, vodopádem a řadou vycházkových cest.