„Test zraku je zaměřen na vidění na dálku, na vidění při oslnění protijedoucím vozidlem, na prostorové vidění a také na barvocit nebo skryté šilhání, o kterém mnozí lidé vůbec netuší, že takovou vadu mají,“ informovala Ivana Urválková z Mezinárodního sdružení optiků a optometristů.

Akce příchozím pomohla odhalit skryté vady zraku. „Na podobnou akci jsem šla poprvé. Zjistila jsem, že mám problém s viděním ve tmě a proti světlu, ale jinak jsem dopadla celkem dobře. Šla jsem preventivně, abych věděla, jak na tom jsem, a vzhledem k tomu, že jsem řidička, tak jsem si po čase chtěla nechat zkontrolovat zrak,“ řekla s úsměvem Milada Meruňková z Havlíčkova Brodu.

Zvědavost, jak na tom je, přivedla na havlíčkobrodské náměstí také dalšího zájemce o měření zraku. „Této akce jsem se zúčastnil preventivně. Zjistil jsem, že na dálku vidím výborně a brýle zatím nepotřebuji,“ sdělil po testu Miroslav Rompala z Havlíčkova Brodu.

Doprovodný program nabídl simulátor dopravní nehody, ukázku první pomoci při dopravní nehodě včetně několika cenných rad od záchranářů, expozici automobilů i část věnovanou správnému uložení zavazadel v automobilu. V neposlední řadě si lidé mohli vyzkoušet brýle, které navozovaly stavy opilosti, únavy nebo po požití drog.

„V roce 2017 prošlo sítem Sdružení optiků přes tisíc řidičů. Výsledky potvrdily alarmující čísla. Téměř polovina testovaných řidičů vykázala nedostatečný zrak pro řízení motorového vozidla a dokonce 80 procent z celkového počtu má sníženou viditelnost při zhoršených podmínkách. Někteří testovaní by za volant neměli usedat vůbec,“ zavzpomínala Veronika Vošická Buráňová, krajská koordinátorka dopravní prevence BESIP.

Kvůli očním vadám mohou řidiči přehlédnout například dopravní značku. Může se ale stát i něco horšího. „V důsledku oční vady však můžeme přehlédnout dítě nebo cyklistu a to už k banálním problémům nepatří,“ upozornila Vošická Buráňová.