Po většině z nich zbyla už jenom transportní čísla, kterými jim nacisté chtěli vzít jejich důstojnost. Na Havlíčkobrodsku takto zmizela rodina Lieblových z Přibyslavi, či rodina Maxe Schenkela z Chotěboře. Vrátit těmto číslům opět konkrétní tvář a jméno, je cílem v pořadí už 12. ročníku akce s názvem Jom-ha-šoa, která se v pondělí odpoledne konala na více než deseti místech republiky, včetně Havlíčkova Brodu.

Jedná se o veřejné čtení jmen obětí holocastu, jmen, která se podařilo badatelům najít po více než dvaceti letech práce v různých databázích. Záštitu nad celou akcí převzalo Ministerstvo kultury, v Brodě náměstkyně hejtmana kraje Vysočina Jana Fischerová. Hlavním pořadatelem bylo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod. Každý, kdo přišel na náměstí, obdržel seznam několika jmen se stručnými osobními údaji. Jména mohl podle svého uvážení přečíst do mikrofonu.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura“ je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů připomínáme památku obětí holocaustu. Pro tento pietní den byl stanoven termín, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 a podle pohyblivého židovského kalendáře připadá na 27. den měsíce nisanu. V Izraeli je tento den státním svátkem.