Své vítězství si tak zopakovali po dvanácti letech. V novém pětadvacetičlenném zastupitelstvu získali čtyři křesla. A to stejně jako druzí sociální demokraté, kterým voliči odevzdali 13,63 % hlasů. Čtyři zastupitele budou mít v zastupitelstvu i občanští demokraté, kterým dalo důvěru 13,48 % voličů. Úspěšně prošli volbami i lidovci a v komunální premiéře i ANO 2011. Jejich kandidáti totiž získali 11,89, respektive 11,09 % hlasů a shodně po třech mandátech.

Složitá jednání

„Samozřejmě máme radost z toho, že jsme ve většině brodských volebních okrsků vyhráli. Je vidět, že nás lidé už neberou tak negativně, jako dřív," řekl lídr KSČM, Milan Plodík. Čekají nás první povolební schůzky a z výsledků voleb jasně vyplývá, že to nebudou jednoduchá jednání. Jak se bude situace vyvíjet, není možné v tuto chvíli ani odhadnout," dodal Plodík. Komunisté se musejí smířit i s tím, že v novém zastupitelstvu budou mít o jeden mandát méně, než tomu bylo v uplynulém volebním období.

O mandáty ale přišli i sociální demokraté. „Jsme trochu zklamáni, ale uvidíme. Bohužel jsme ztratili dva mandáty. Příčinou bude pravděpodobně nízká volební účast, protože lidé jsou rozčíleni a nechtějí nic měnit. Z toho důvodu si lidé myslí, že je lepší k volbám nechodit," zareagovala Ivana Mojžyšková, která byla jedničkou kandidátky. ČSSD chce oslovit každou politickou stranu, která se dostala do zastupitelstva. „Uvidíme, jak to půjde sestavit. Máme hodně podobné volební programy, ale zároveň se v určitých názorech dost rozcházíme. Jednání se teprve rozebíhají, uvidíme," konstatovala Mojžyšková.

V táboře havlíčkobrodských občanských demokratů panuje spokojenost. Před volbami se sice v kuloárech šuškalo o tom, že ODS bude ráda, získá-li alespoň tři mandáty, ve skutečnosti ale brali občanští demokraté ještě o jeden mandát navíc. „Jsme mile překvapeni a zisk čtyř křesel jednoznačně považujeme za úspěch," komentoval výsledky voleb stávající starosta Havlíčkova Brodu, Jan Tecl. Ten mimochodem získal od voličů nejvíce přímých hlasů, a to 2 106. „Povolební jednání se rozebíhají a budou velmi komplikovaná. Vyplývá to mimo jiné i ze skutečnosti, že se do zastupitelstva dostalo hned deset politických subjektů," připomněl Jan Tecl.

Lidovcům patří v Havlíčkově Brodě čtvrtá příčka. „Již v sobotu večer jsme jednali se současnou koalicí a později se k nám přidali i zástupci ČSSD," uvedl Jůzl. Ten dodal, že KDU-ČSL již chtěla oslovit například i ANO 2011. „Zatím se nám to nepodařilo," dodal Jůzl.

Premiérové vystoupení hnutí ANO 2011 v havlíčkobrodských komunálních volbách skončilo úspěchem. Voliči rozhodli, že hnutí Andreje Babiše bude mít v zastupitelstvu tři zástupce. „Jsme rozhodně spokojeni. Konečně trochu nějaké vzrušení," řekl s úsměvem lídr kandidátky Vladimír Slávka. „Před námi jsou jednání o možné koalici. Už nás oslovily mnohé strany, ale zatím nebudu nic komentovat," uzavřel Slávka.

Povolební vyjednávání mohou v Havlíčkově Brodě, stejně jako v jiných místech republiky, trvat zhruba třicet dnů. Nejpozději po uplynutí této lhůty by mělo být svoláno ustavující zasedání zastupitelstva s volbou starosty.

Filip Brož