Pojďte se mnou, tady se posaďte a patnáct minut počkejte. Pokud budete mít žízeň, ve vedlejší místnosti je voda. S těmito slovy doprovází sestřička svojí kolegyni, která právě dostala injekci proti koronaviru. Vakcína, která dorazila den před koncem minulého roku, se dostává do žil prvních osob na Vysočině. Přednostně jdou na očkování ti, kteří jsou ve vyšším riziku a pracují v takzvaných červených zónách.

Očkování není nijak bolestivé. „Nikdy jsem se necítil lépe,“ říká po injekci s úsměvem ředitel Velev. Sestřičce, která ho očkovala se viditelně klepou ruce. „Očkovala jsem pana ředitele,“ říká na vysvětlenou. Ten se přitom domnívá, že vakcína typu mRNA je technologicky dokonalá a nejbezpečnější i v porovnání s těmi, které budou k dispozici v budoucnosti.

V sobotu druhého ledna 2021 začalo na Vysočině očkování proti koronaviru. Kartičku s číslem pacienta jedna má ředitel nemocnice Lukáš Velev.
Ředitel Nemocnice Jihlava Velev: Zájem o očkování mě překvapil

Další zaměstnankyně následně slova ředitele potvrzují. „Vůbec nic necítím, injekce proti chřipce mě bolela víc,“ říká po zalepení vpichu primářka kožního oddělení Marie Policarová. „Chci cestovat do zahraničí a vím, že je to hrozně důležité. Být neustále v karanténě není moc šikovné, je potřeba být tu pro pacienty,“ vysvětluje. Všichni v sobotu očkovaní půjdou na další očkování třiadvacátého ledna.

Kolik lidí bude možné naočkovat z první dodávky není zatím jisté. Bude to mezi 975 a 1170 zdravotníky. Záleží totiž, jestli se z té které ampulky podaří dostat pět nebo šest dávek. „Z první ampulky se šest dávek nepodařilo získat,“ přiznává Velev a zdůrazňuje, že snaha bude ani jednu dávku nevyhodit. „Máme domluvené náhradníky, jsou to většinou lidé, kteří jsou zrovna v práci. Kdyby někdo nemohl, mohou přijít na očkování a nevyhodíme ani jednu dávku,“ poodhaluje.

Zdroj: Deník/Martin Singr

V Jihlavě se zatím v očkovací centrum proměnilo revmatologické oddělení, jsou tam tři očkovací místa. Podle Veleva by ale nemělo očkování zůstat pouze na nemocnicích, kde se musí starat o pacienty. „Předpokládám, že se zapojí i praktičtí lékaři, ti by se mohli zapojit klidně hned,“ říká svůj názor.

Počet vakcín byl rozdělen mezi pět krajských nemocnic dle počtu zaměstnanců. Po jihlavské nemocnici mělo být ještě o víkendu zahájeno očkování v Havlíčkově Brodě, další tři nemocnice se připojí do pěti dní. „Jsme rádi, že to začalo, na vakcínu jsme čekali jako na smilování,“ přiznává primářka infekčního oddělení Romana Kumštarová. Další dodávka vakcín pro Vysočinu se očekává už sedmého ledna.