„Novinová trafika v plamenech v Dolní ulici byla velmi impozantní a divácky asi nejzajímavější scénou na speciální efekty, které byly použity při natáčení v centru města," říká kamarád a bývalý spolužák režiséra Romana Kašparovského, Jan Formánek.

Režisér si Havlíčkův Brod nevybral jen tak, pro nic za nic. Roman Kašparovský se zde narodil a žije tu jeho rodina. Už při psaní scénáře bylo jasné, že se Havlíčkův Brod stane dějištěm části chystaného filmu.

„Řekli mi: ,Jeď dopředu, tak jsem jel, řekli mi: ,Jeď dozadu a já jsem jel," říká Milan Toma, který si zahrál komparzistu ve scéně s jízdou v automobilu nebo Hana Formánková, která naslouchala herečce Ivě Janžurové ve scéně s novinovým stánkem.

Filmový štáb natáčel v Havlíčkově Brodě necelé dva týdny a po celou dobu bydlel v jednom z místních hotelů v centru města.

„Po celou dobu natáčení panovala dobrá pracovní nálada, i když časový tlak byl zřejmý," dodává Jan Formánek, který strávil necelých 5 dnů jako nezávislý pozorovatel a pomocná ruka režisérovi a svému příteli Romanu Kašparovskému.

Mezi další lokality, kde se film natáčel, patří například pomník Karla Havlíčka Borovského, areál plaveckého bazénu, splav u řeky Sázavy, Havlíčkovo náměstí, vlakové nádraží Havlíčkův Brod nebo pískový lom v obci Bartoušov.

Všiváci vypráví příběh dvou bratrů. Miki Rohan (Jiří Langmajer) je špičkový neurochirurg, který se utápí v bludném kruhu operací, alkoholu, nevěr a milostných avantýr. Jeho horkokrevný bratr Ricky (Ondřej Vetchý) se vrátil z české mise v Afghánistánu a prohrává svůj boj s dluhy i s návratem k normálnímu životu. Navíc pečuje o dvě dcery – malou Maty (Vetchého dcera Rebeka) a dospívající Rózu (Tereza Voříšková). Iva Janžurová hraje matku obou bratrů. Spory bratrů Rohanů se točí kolem událostí z dětství, které je bolestně rozdělily a stále je ovlivňují v jejich současném životě. S jejich osudy se prolínají příběhy dalších postav – Richardova spolubojovníka (Ondřej Malý) a dvou kamarádů Vency a Emana (Jiří Mádl, Kryštof Hádek), které bratři chtějí využít ve svých plánech na získání peněz.

Český lev za kamerou

Za kamerou stál šestinásobný držitel Českého lva Vladimír Smutný, jenž se spolupodílel na filmu Poupata, Tobruk nebo Tmavomodrý svět. Poslední česká klapka natáčení se ozvala právě v Havlíčkově Brodě.

Po téměř půlroční odmlce se štáb v říjnu 2012 i s herci přesunul do Afghánistánu, kde v provincii Lógar na základně Shank při české vojenské misi dotočil vojenské scény kvůli maximální autentičnosti.

„Především tyto scény vnášejí do filmu opravdovost a velkou intenzitu. Všiváci si pohrávají s určitou absurditou a nadsázkou, a právě konfrontace s touto intenzivní realitou je pro nás zásadní," říká pro server novinky.cz režisér Kašparovský, který si velmi považuje možnost natáčení v autentickém prostředí. Premiéra filmu byla původně stanovena na říjen letošního roku, ale čeští diváci se dočkají představení až v roce 2014. Už první ohlasy na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, kde se Všiváci představili, dokazují, že o akci a drama nebude ve filmu nouze.

Filip Brož