VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Kožlí se řešil kritický stav v okolí vodní nádrže Želivka

Kožlí - Hlavním problémem je dopravní situace, nedostatek práce a mrtvý cestovní ruch

8.11.2014 2
SDÍLEJ:

Debata.Foto: Deník/Filip Brož

 V obci Kožlí na Havlíčkobrodsku se sešli v pátek zástupci Ministerstva zemědělství, Středočeského kraje, Kraje Vysočina, Úřadu vlády a starostové obcí, aby hledali řešení kritické situace obyvatel žijících v obcích kolem vodní nádrže Želivka.

Ta zásobuje pitnou vodou hlavní město Prahu a kvůli chybějícímu mostu přes nádrž musí obyvatelé jezdit na své pozemky desítky kilometrů. Jediný most u obce Brzotic, který je spojuje s okolím, je navíc v havarijním stavu. Iniciátorem a moderátorem setkání byl europoslanec Tomáš Zdechovský, který je zároveň rodákem z obce Kožlí.

„Region skrývá obrovský potenciál cestovního ruchu, ale kvůli přehnaným opatřením, které na Želivce a v jejím okolí panují, mají místní obyvatelé velmi omezené možnosti. Celá oblast se postupně vylidňuje a většina obyvatel odchází za prací do Prahy a jiných větších měst," řekl Zdechovský.

Ten dodal, že smyslem debaty není najít nějaké stanovisko, ale otevřeně a společně o všech problémech jednat.

„Želivsko skrývá nádhernou přírodu a mezi turisty jde o vyhledávanou lokalitu. Je smutné vidět fakt, že místní lidé a turisté si krásu této oblasti nemohou prohlédnout zblízka. Ochranné pásmo, které je v okolí vodní nádrže, zakazuje jakýkoliv přístup. Bylo by vhodné vymyslet nějaké řešení za přispění a spoluúčasti všech příslušných orgánů. Od toho jsme se dnes sešli," doplnil Zdechovský.

Během debaty dostali všichni zástupci jednotlivých úřadů slovo a každý měl možnost přednést svůj návrh nebo názor.

„Smysl zákazu vstupu do ochranného pásma vodní nádrže Želivka je naprosto zřejmý. Je potřeba si uvědomit, že nádrž slouží jako zdroj pitné vody pro více než jeden a půl milionu obyvatel. V případě nějaké nehody nebo katastrofy by to mohlo mít fatální následky," otevřel diskusi Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy.

Na jeho příspěvek zareagoval Zdechovský tím, že je potřeba nalézt nějaký konsenzus řešení, aby tato oblast nebyla turisticky mrtvá, a vymyslet rozumnou ochranu.

„Problémy Želivska se intenzivně zabýváme," řekl Lubomír Petružela, zástupce za Úřad vlády s tím, že všechny problémy jdou napříč několika resorty. Stanovisko vlády říká, že problém tady byl, je, ale zároveň se s ním setkáváme i jinde po republice. Je potřeba respektovat pravidla pro bezpečný vodárenský zdroj.

„Zároveň musíme přemýšlet, co s touto oblastí budeme dělat do budoucnosti," pokračoval Lubomír Petružela.

Na jednání se mluvilo nejen o vodní nádrži, ale i o zemědělském průmyslu, výrobě nebo dopravě. Právě dopravní situace je na Želivsku kritická a nedostačující. V oblasti chybí mosty, které by spojovaly vesnice, a umožnily tak efektivnější přepravu obyvatel do škol, za prací, ale i lepšímu zásobování.

„Jsme si vědomi chybějícího mostu a zároveň havarijního stavu jediného mostu, který zde je. V příštím roce plánujeme rekonstrukci tohoto mostu, která si vyžádá více než 90 milionů korun. Máme přislíbeny peníze ze státních prostředků. Vše tedy nasvědčuje tomu, že by rekonstrukce mohla úspěšně proběhnout," informoval Miloš Vacek z Krajského úřadu Středočeského kraje.

Jednání se zúčastnil také starosta obce Vír, Ladislav Stalmach, který se dlouhodobě snaží o změnu legislativy ohledně využití okolí vírské vodní nádrže. Ta je podobně jako Želivka paralyzována zákazy vodárenského zákona.

„Voda není oltářní svátost, ale někdo na tom hodně vydělává. Nejen obec Vír, ale i ostatní nikdy nedostaly žádné finanční kompenzace za to, že na našich pozemcích jsou nádrže s vodou a my k nim nemáme žádný přístup," konstatoval Stalmach.

Stejný názor sdíleli i ostatní starostové měst a obcí včetně Petra Vaňka, starosty nedaleké Ledče nad Sázavou.

„Město s jistým znepokojením sleduje chátrání mostu přes nádrž u Brzotic, i když je to problém Středočeského kraje. Pro Ledečsko je to ale nejrychlejší přístupová cesta na dálnici směrem na Prahu. Stejně tak vnímáme odříznutí a odcizení od okolních vesnic. Vodní nádrž nás paralyzovala a stále chybí most," svěřil se Vaněk.

Debatu zakončil opět europoslanec Zdechovský, který konstatoval, že šlo o první jednání, na kterém bylo důležité říci si své názory ve velkém kruhu. V lednu příštího roku bude jednání pokračovat už s konkrétním řešením.

Filip Brož

Autor: Redakce

8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš
46

ANO nevyhrálo na Brodsku jen v necelé desítce obcí

I sociální demokraté sledovali výsledky voleb společně.
18

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

AKTUALIZOVÁNO

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Vysočina - Volby do Poslanecké sněmovny ČR skončily. Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO.

ČSSD Vysočinu neudržela, ANO slaví vítězství

Vysočina – Vysočina už není oranžová. Zmodrala a ovládlo ji podobně jako jiné kraje hnutí ANO. Hlas hnutí ANO dalo 28,63 procent vysočinských voličů. Pro ANO jde o výrazné zlepšení oproti minulým volbám v roce 2013, kdy pro tuto stranu v kraji hlasovalo 15,89 procent voličů.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení