Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Ledči už funguje varovný protipovodňový systém

Ledeč nad Sázavou – Nový varovný a dorozumívací systém si pořídilo město Ledeč nad Sázavou.

23.7.2013
SDÍLEJ:

Město Ledeč nad Sázavou.Foto: Deník/archiv

V současné době je už v provozu.

Investice do varovného systému ve výši přes tři miliony korun získalo město Ledeč ze Státního fondu životního prostředí.

Systém je zajímavý tím, že v době, kdy nehrozí povodňové nebezpečí, slouží jako městský rozhlas, a to i v nejodlehlejších místních částech..

„Varovný systém tvoří tři čidla, na Sázavě a Olešenském a Vrbeckém potoce, které budou varovat při zvýšené hladině vody, dále srážkoměry, které budou měřit množství srážek, dvě kamery na vizuální kontroly naplavenin a přibližně 260 bezdrátových hlásičů, které budou instalovány nejen v Ledči nad Sázavou, ale i v okolních místních částech Habrek, Obrvaň, Souboř a Vrbka," popsal stručně celý systém starosta Petr Vaněk.

Varovný systém v Ledči je také napojen na celorepublikový Povodňový informační systém (POVIS).

„My tak budeme vědět, zda nejde nějaká záplavová vlna od Světlé, stejně tak z Ledče budou mít další obce a města po proudu Sázavy informace o situaci u nás," dodal starosta s tím, že systém zatím v poslední době nemusel být naštěstí použit. „Při poslední velké vodě dosáhla hladina na Sázavě sotva druhého stupně nebezpečí,"upřesnil starosta.

Systém nahradí starý rozhlas

Součástí systému je také digitální záznamník zpráv, rozhlasová ústředna a elektronické sirénové jednotky. Nový moderní bezdrátový systém nahradil starý drátový rozhlas, který už nebyl funkční.

Nový varovný systém pomůže hasičům a dalším záchranným složkám lépe informovat o situaci na vodních tocích, v případě potřeby budou prostřednictvím bezdrátového rozhlasu varováni  obyvatelé Ledče.

Jednu z nejhorších povodní zažilo město Ledeč nad Sázavou v červnu roku 2004. Tehdy se vlivem přívalových dešťů prudce zvýšila nejen hladina Sázavy, ale také Olešenský potok. Voda cestou do města napáchala četné  škody.

Městem za posledních pár let prošlo hned několik záplav a každá za sebou zanechala spoušť.

Chybělo málo a Ledeč nad Sázavou si například loni znovu připomněla, co dokáže vodní živel. Pivovarský potok zahrozil a záplavy z minulých let se mohly opakovat. Paradoxně za to nemohl déšť,  ale mrazivé počasí.

Autor: Štěpánka Saadouni

23.7.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Volební komise v Přibyslavi.

Přibyslav: Voliči jsou vzorní

Co si zvolíme, to budeme mít, říká nejslavnější český vězeň

Havlíčkův Brod – Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Monarchista: Velké změny nečekám, volby jsou hra pro lid

Pohleď – „Nevěřím, že volby přinesou výrazné změny,“ konstatoval starosta obce Pohleď na Havlíčkobrodsku, Jindřich Holub. Ten se nijak netají sympatiemi k bývalému Rakousku-Uhersku, je přesvědčeným monarchistou a zastáncem strany Koruna česká, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska.

Za seniory s urnou. Paní Marie nevynechala jediné volby

Havlíčkův Brod – Více než hodinu ukázněně čekali v první den voleb před večeří na příchod volební komise obyvatelé Domova pro seniory Havlíčkův Brod v ulici Husova.

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Havlíčkobrodsko – Volební maraton odstartoval v pátek s úderem druhé hodiny odpoledne. K urnám se vydali optimisté i pesimisté, prvovoliči i senioři. Našli se ale i tací, kteří se rozhodli voleb neúčastnit a dát, dle svých slov, přednost něčemu užitečnějšímu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení