„S příchodem prázdnin a letních teplot se zvyšují každoročně i počty pacientů na úrazových ambulancích. Stejně je tomu i letos. Jen za červenecc došlo k třetinovému nárůstu počtu ošetřených pacientů. Statistiky vedou řezné, tržné a bodné rány, pády z kola a pokousání zvířetem,“ informovala například Petra Černo mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě.

Stejnou zkušenost má i mluvčí nemocnice Jihlava Monika Zachrlová. „Obecně nám pacientů v létě přibývá, protože se zavírají soukromé ambulance, ale rostou i počty úrazů různého druhu. Letos vedou například počty lidí kteří dostali alergickou reakci po bodnutí hmyzem,“ upřesnila Zachrlová.

V době letních prázdnin se stávají podle zdravotníků z Kraje Vysočina viditelně nebezpečnými takové na první pohled nevinné úkony jako je práce na zahradě, grilování a další činnosti, u kterých si lidé způsobí řezné, tržné a bodné rány. „Lékaři brodské nemocnice tak nejčastěji v červenci ošetřovali úrazy od sekaček, sekerek a dalšího pracovního nářadí. V létě pak často sportují i lidé, kteří nemají potřebné zkušenosti a své síly tak mohou přecenit,“ konstatovala mluvčí Petra Černo. „Zvýšená sportovní aktivita, a to i u osob, které jindy nesportují, je důvodem četných zranění jako jsou odřeniny, zhmožděniny, zlomeniny klíční kosti, vykloubení ramenního kloubu zejména při pádech z kol. Druhým nejčastějším důvodem letních úrazů jsou pády  z trampolín a houpaček, " prozradila vrchní sestra traumatologických ambulancí Dana Tvrdíková. 

Sváteční sportovci padají na inline bruslích, skateboardech či motorkách. V Brodě ošetřili zdravotníci i dvě pacientky s úrazem po pádu z koně a celkem 6 dětí pokousaných zvířetem. „Přičemž ve třech případech si poranění vyžádalo hospitalizaci na dětském oddělení,“ konstatovala Černo. Podle veterinářů jde většinou o reakci zvířete vystaveného stresujícímpodmínkám v horkých letních dnech.

Zvýšené počty úrazů potvrzují i z nemocnice Pelhřimov. „ V době mimo letní prázdniny ošetříme na úrazové ambulanci kolem 80 pacientů. V těchto dnech je to přes 100 pacientů denně. O třetinu pacientů více hlásí i interní ambulance, kde ošetřují mnohem více alergických reakcí po štípnutí hmyzem či kolapsových stavů z tepla," prozradil léčebný náměstek nemocnice Pelhřimov doktor Jaroslav Houser. Také  v pelhřimovské nemocnici je nejčastějším důvodem úrazů manuální práce, pády z kol či skákání a kupodivu také turistika.

Zdravotníci na Vysočině v létě každoročně zaznamenávají potíže související s grilováním, což jsou různé žlučníkové záchvaty, u dětí řeší potíže způsobené bakteriemi rodu Campylobacter. Obecně v létě stoupají počty úrazů o desítky procent. Mezi časté úrazy patří úrazy při jízdě na kole hlavně bez ochranné cyklistické přilby, úrazy při různých sportovních aktivitách na letních dětských táborech, včetně popálenin, dále jsou to úrazy při skákání na trampolíně, dále sem patří úrazy na koupalištích.