Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Malči a také v Chotěboři žáci chodí do „světových škol"

Chotěbořsko – Znají světově ohrožené druhy zvířat, vědí, co znamená fair trade, orientují se v problémech spojených s dětskou prací, obezitou nebo hladomory.

20.6.2015
SDÍLEJ:

Chotěbořské gymnázium se může pyšnit certifikátem "Světová škola".Foto: Archiv

Musí tato témata nejen znát, ale i o nich umět diskutovat, přemýšlet v souvislostech a hledat jejich řešení. Řeč je o žácích ze škol, které se mohou pochlubit certifikátem „Světová". Získaly je i Základní škola a Mateřská škola Maleč a Gymnázium Chotěboř.

Nezisková organizace Člověk v tísni, ve spolupráci s organizacemi ARPOK a Multikulturní centrum Praha, udělily certifikáty Světové školy na společném workshopu v Americkém centru v Praze.

„Děti společně s učiteli ukazují, že i velké globální problémy se nás dotýkají a že každý z nás se může zapojit a změnit věci ve svém okolí k lepšímu. Podmínkou je chtít, být aktivní a hledat cesty, jak to jde," řekla o činnostech škol koordinátorka projektu Kateřina Sobotková z Člověka v tísni.

Každý školní tým si zvolil jedno téma, kterému se po celý rok věnoval. Základní škola a Mateřská škola z Malče propojila téma práv dětí ve světě se situací spolužáků z dětských domovů. Škola navázala kontakt s Dětským domovem v Nové Vsi u Chotěboře.

Dotazníkové šetření

Žáci prováděli dotazníkové šetření v komunitě a na závěrečném setkání s rodiči se jim z části podařilo vyvrátit řadu předsudků vůči dětem z dětských domovů.

„Nejvíce oceňuji propojení s regionem, v něm spatřuji největší přínos Světové školy oproti jiným projektům. Z pohledu učitele vidím, jak žáci během práce „rostli". Byli schopni připravit se na jednání s partnery, ptát se, dělat závěry, přemýšlet o výsledcích. A to rozhodně není málo," popsala přínosy pro žáky jedna ze zapojených učitelek Jitka Rutschová.

„Není tak důležité, odkud kdo pochází, ale jaký je. Podle vzhledu nemůžeš posuzovat ostatní", uvědomila si prací na projektu zdánlivě jasnou věc Nela Musílková.

„Skvělé bylo setkání s panem kurátorem a paní ředitelkou dětského domova. Vím toho o ústavní péči hodně a tyto zkušenosti mi pomohou na střední škole," dodává její spolužačka Veronika Motlová.

Chotěbořští gymnazisté se rozhodli svoji tradiční akci „Sportuj a pomáhej", kterou v minulých letech spojovali vždy se sbírkou například pro projekt Most, jenž se věnuje podpoře tibetských škol, posunout a více zacílit na místní neziskový sektor. Tedy informovat o existenci a působení některých občanských sdružení, spolků a hnutí na Chotěbořsku a možnostech, jak je podporovat a spolupracovat s nimi.
Školní tým tvořili studenti z místní skupiny Amnesty International, která se rozhodla využít tuto akci k rozšíření spolupráce s občanským sektorem, například vzájemné pomoci při organizování akcí nebo získávání nových členů.

„Myslím, že program letošního ročníku byl rozhodně nejpestřejší. Přípravy trvaly nejdéle, ale vyplatilo se. Přišlo velké množství lidí všech věkových kategorií. Děti zde mají možnost seznámit se s novými kamarády, akce pomohla zviditelnit jednotlivé lektory. Vybrala se úžasná finanční dávka, jež poputuje na dobrou věc," uvedla studentka Michaela Chalupová.

Zapojit místní instituce nebo například neziskové organizace se dařilo i ostatním zúčastněným školám.

Některé v rámci svých aktivit zvelebovaly místní park, sázely stromy nebo pořádaly sportovně osvětové akce pro další děti či besedy pro veřejnost. Jiné školy se zabývaly potravinami. Odkud pocházejí, jak vznikají, jak zamezit jejich plýtvání nebo kolik kilometrů potraviny nacestují, než se dostanou ke spotřebiteli.

Autor: Jaromír Kulhánek

20.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení