Ten se od letošního 12. června, kdy autobusy přestaly jezdit do nedalekého Modletína, snažil o obnovení spojů. „Šlo nám hlavně o školní spoje. Nyní opět jezdí ráno, v poledne i odpoledne,“ poznamenal Gerstner.

Lidé to ocenili. „Jsme rádi, že autobusy zase jezdí. Má to sice mouchy v tom, že se musí přesedat, protože spoje v Rušinově na sebe nečekají, a je to na domluvě s řidiči. I tak je to lepší, než když nejezdilo nic. Pro nás bylo zrušení spojů komplikované v tom, že se k nám nedostali klienti z Chotěboře a okolí, kteří byli zvyklí na dojíždění,“ uvedl pro Deník Michal Endrle z komunity Benediktus, která se v Modletíně stará o mentálně postižené klienty. Po zrušení spojů museli klienty svážet auty.

Spoje už jezdí i do Lipky, která leží v sousedním Pardubickém kraji. Obec spadá pod Horní Bradlo. Jeho starosta Radislav Kumpan Deníku potvrdil, že i oni mají smlouvu do konce roku. „Poté budeme muset vyhodnotit, kolik lidí autobusem jezdí, a pak uvidíme, zda smlouvu prodloužíme,“ upozornil Kumpan.

Starostové ještě mají šanci, že se do placení veřejné dopravy na rozhraní Vysočiny a Pardubického kraje zapojí Kraj Vysočina. „Poslali jsme na kraj dopis, v němž žádáme hejtmana o pomoc s financováním,“ podotkl Gerstner.

Mluvčí kraje Jitka Svatošová tuto skutečnosti potvrdila. „Se žádostí na převzetí současných spojů a jejich plného financování od Nového roku se na kraj obrátil Svazek obcí Podoubraví. Podle informací, které mám k dispozici, by měla odpověď odcházet pravděpodobně na přelomu tohoto a dalšího týdne,“ sdělila Deníku Svatošová.