V depozitáři totiž našli obálku s třískami, které údajně pocházejí ze schodů v domku, kde známý český novinář a rebel v polovině devatenáctého století nuceně pobýval. Informoval o tom Český rozhlas Region.

„V přírůstkové knize jsou uvedeny veškeré informace o sbírkových předmětech v muzeu. I tato obálka v ní má své evidenční číslo a můžeme si v ní také přečíst, že třísky muzeu věnoval pan Hobotický. Víc toho nemáme a nevíme," uvedla muzejní kurátorka Kateřina Kučerová.

V obálce je napsáno: pozor, třísky! „Je to balíček, máme to zabalené v původním vzkazu, kde jsou ty informace k dřevěným úlomkům," dodala.

O tom, jestli mají třísky něco společného se schodištěm v domku v Brixenu, kde několik let Karel Havlíček Borovský žil, lze jen spekulovat. Zápis v obálce to ale říká: „Ty zlomky odštěpil osobně můj synovec Ota Hobotický, továrník v Benešově, v Brixenu ze schodiště, po němž Havlíček sestupoval do svého vězení."

Třísky zůstanou i nadále v depozitáři muzea. Pokud ale budou jeho kurátoři chystat tematickou výstavu k osobnosti novináře a spisovatele Karla Havlíčka, jistě je využijí.