Zúčastnila se ho téměř stovka majitelů veteránů z různých míst republiky, na trať se vydalo kolem šesti desítek strojů. „Akce vznikla spontánně. Jsme už roky členy Veterán klubu Úsobí. Napadlo nás uspořádat na konec léta nějaké setkání příznivců historických vozidel," sdělil za pořadatele hostinský René Kotěra. I letos mělo setkání pracovní název Jízda Vysočinou s překvapením.

Srdeční záležitost

„Každý účastník jízdy dostane těsně před startem popis tratě, kudy pojedeme. Na mapě jsou vyznačeny zajímavé regionální památky, které cestou navštívíme. Loni to byla Číhošť a kostel sv. Víta v Zahrádce. Letos je to zámek ve Světlé nad Sázavou a město Humpolec," upřesnil Kotěra.

První majitelé historických aut a motocyklů přijížděli do Okrouhlice už kolem deváté hodiny ráno. Za chvíli bylo kolem hospody množství zvědavců, kteří mohli na nablýskaných veteránech oči nechat.

Mezi stálé účastníky veteránské jízdy patří například Jaroslav Vašák z Jihlavy. „Jezdím do Okrouhlice téměř každý rok. Láska k veteránům je koníček hodně náročný. Moje motorka patřila původně do šrotu, ale sám jsem si ji opravil. Dělám na ní už dva roky. Náhradní díly sháním po burzách," prozradil pan Jaroslav.

Na žádném setkání nechybí ani rodina Němcových z Chotěboře, která vzbuzuje obdiv zrenovovaným kabrioletem Škoda Popular z roku 1939. Ten vznikl během čtyř let z naprostého vraku. Manželé Zámečníkovi z Úsobí si veterán věnovali k výročí svatby. Podle Reného Kotěry je pro většinu majitelů historických vozidel jejich auto či motorka přímo „srdeční záležitost." Rodina Kotěrových z Okrouhlice zajišťuje pro účastníky setkání veteránů bohaté občerstvení a zábavu ve vlastní režii. Shánějí sponzory, tisknou pamětní listy. „Odpoledne pořádáme pravidelně soutěže o nejhezčí autoveterán, nejsehranější posádku, ale protože ceny dostávali často jedni a ti samí lidé, letos jsme nechali pro všechny účastníky vyrobit zvláštní samolepky a pamětní listy, aby se dostalo na všechny a nikdo neodešel s prázdnou," podotkl René Kotěra. Na parkovišti před hostincem bylo vskutku celý den nač se dívat. Někteří majitelé unikátních vozítek neváhali a zvolili k výletu po Vysočině i dobové oblečení.