Od začátku loňského října do minulé středy tam stavební práce v celkové hodnotě zhruba sedmi milionů a tří set tisíc korun prováděla táborská firma Hora.

V pátek 21. února byly dokončeny poslední úpravy tanečního sálu včetně instalace   nábytku, aby se v něm den nato mohl uskutečnit ples Lyžařského klubu Kadlečák.

„Ještě zbývá dokončit drobné nedodělky ve společenském sále, které byly zjištěny v rámci předávacího řízení. Po skončení společenské sezony bude přebroušena a nalakována parketová podlaha. V závislosti na počasí budou také dokončeny některé klempířské prvky," uvedla vedoucí světelského odboru majetku, investic a regionálního rozvoje Vladimíra Krajanská. Ta dále upřesnila rozsah vykonaných stavebních prací. „V rámci oprav byla provedena rekonstrukce a zateplení střešního pláště. Dále byly zrekonstruovány terasa a přístupové schodiště. K největšímu rozsahu stavebních úprav došlo ve společenském sále. Tam byla opravena střešní krytina, zesílena konstrukce krovu, došlo k výměně  uhnilých  záhlaví stropních trámů a také strop nad společenským sálem byl zateplen," vyjmenovala Krajanská. V sále byla rovněž nainstalována vzduchotechnika a stávající otopná tělesa byla nahrazena teplovzdušnými konvektory ukrytými v obložení stěn.

Originální lustr

„Původní stropní konstrukce, která byla v havarijním stavu, byla nahrazena dvojitým sádrokartonovým podhledem. Z akustických důvodů byla zesílena konstrukce mezi prostorem společenského sálu a kina," doplnila Krajanská s tím, že vzhled sálu dotváří několik typů osvětlení. Nejdominantnější z nich je originální lustr o průměru 2,7 metru, který byl vyroben podle návrhu firmy Rudolf Pospíšil z Dolního Prysku.

„Rekonstrukci společenského sálu jsme plánovali tak, abychom stihli plesovou sezonu. Naším záměrem je ve stavebních pracích na těchto objektech dále pokračovat. Plánujeme úpravu dispozice spojením vestibulů kina a společenského domu. Chtěli bychom tu vytvořit kulturní centrum regionu," nastínil budoucí plány města starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.

Starosta Tourek v této souvislosti podotkl, že projektová dokumentace na rekonstrukci fasád je už zařazena do návrhu rozpočtu na letošní rok.

„V rámci rekonstrukce fasád bude provedena též rekonstrukce přísálí společenského sálu, která byla vzhledem k plánovaným změnám ve velikostech oken přesunuta do další etapy," doplnila Vladimíra Krajanská.

První tanečníci

Jak už bylo zmiňováno, nové taneční prostory v opraveném objektu mohli první zvědavci vyzkoušet už tuto sobotu, a to na plese Lyžařského klubu Kadlečák. Jeho předseda Jaroslav Kaiser ještě v pátek před akcí prohlásil, že podle něj kulturní sál opravu potřeboval.

Na otázku, zda se obával, že se stavební práce nestihnou v termínu, odpověděl:  „Bylo nám řečeno, že se vše stihne, a kdyby se to bývalo náhodou nepodařilo, tak bychom si určitě nějak poradili," mínil Kaiser. V neděli po plese si zrekonstruovaný společenský sál předseda Lyžařského klubu Kadlečák pochvaloval. „Je opravdu krásný. Zejména lustr, který je v sále skutečně dominantní, obdivovali snad všichni," sdělil Kaiser.

Sál menší není

Vladimíra Krajanská na závěr poznamenala, že mezi lidmi se šíří fáma o zmenšení kapacity sálu po jeho rekonstrukci. „A to není pravda. Sál neměl stanovenou kapacitu a nyní je jeho prostor dimenzován pro určitý počet návštěvníků, protože jsme chtěli sálu odlehčit a vytvořit více místa pro tanec. Ale pokud si organizátor akce bude přát postavit stoly a židle jinak, nebo třeba přidat více míst k sezení, není to žádný problém. Naopak si myslím, že se prostor sálu zvětšil, protože jsme odstranili původní topení, které do něho zasahovalo, a nově jsme přímo do stěn nainstalovali teplovzdušné konvektory," uvedla vše na pravou míru Krajanská.

Aneta Slavíková