Je určený těm, co si nedokázali roušku opatřit nebo si ji nedokážou ušít sami. "Ovšem berte si jen jednu roušku na osobu," vzkázal obecní úřad. Rouškovník stojí před školou ve všední dny v době od 6.30 do 17.00 hodin. Ti, kteří mají šikovné ruce, mohou na roškovník další várku roušek přidat.Kromě učitelek se do šití pustily i další šikovné švadlenky z Oudoleně.

Koronavirus dal dohromady také obyvatele Libice nad Doubravou. Semkli se, dobrovolníci šijí roušky pro ostatní a důchodcům pomáhají s nákupy. Navíc tady funguje i školka, aby například zdravotníci nemuseli složitě řešit hlídaní pro svoje děti.

O aktivitě dobrých duší z Libice redakci Deníku informovala Hana Rezková. „Dozvěděla jsem se o tom od svého příbuzného. Myslím, že je teď potřeba trochu pozitivity. Je skvělé vidět, že i přes to, že je obec rozhádaná, se dokážou postarat jeden o druhého. Dobrovolníci šijí roušky, pomáhají s donáškou potravin a lidé jsou tam velmi ochotní,“ nešetřila slovy chvály.

V Libici nad Doubravou rozdávají svým občanům balíčky s rouškami.Zdroj: archiv městyse

I v pátek dopoledne měli na úřadě plné ruce práce. „Zrovna děláme balíčky, ve kterých jsou rukavice, rouška a návod, jak se o ni starat,“ popsala Jitka Voldánová z libického obecního úřadu. „Není to však jen akce úřadu, máme spoustu dobrovolníků, ale i místních částí,“ upozornila.

„Děkujeme všem našim občanům, kteří v současné obtížné situaci pomáhají nejen sobě, ale i svým sousedům,“ řekl starosta Libice Václav Venhauer.

Libičtí se snaží co nejvíce podpořit prevenci před nákazou. „Obec proto zakoupila látku a galanterní potřeby, další materiál jsme dostali od paní, která má v Libici obchod. Kdo byl ochotný pomoci, tak přišel a společně jsme šili. Lidé si pak mohli chodit buď pro látku a nebo přímo pro hotovou roušku,“ pověděla Voldánová.

Primárně prý myslí na seniory. Nezapomínají ale ani na rodiče malých dětí. „Ptáme se lidí, jestli nechtějí nakoupit nebo něco donést. Také si mohou ve škole objednat obědy. Jede nám tady i školka pro děti například zdravotníků, nebo těch, kteří nemají hlídání,“ dodala Voldánová.