V Pohledu se putuje do Betléma na třetí svátek vánoční. Putování má téměř neměnný scénář, který se za ta léta osvědčil. Mění se jenom doprovodné kapely a pěvecké sbory. V Ledči nad Sázavou se jesličky, tři králové a Ježíšek objevují až poněkud netradičně po vánočních svátcích. Akci pořádá římskomskokatolická farnost.

V Pohledu začíná putování každý rok u kostela sv. Ondřeje v Pohledu na návsi. Letošní ročník byl v pořadí devatenáctý. „Program začíná představením o narození Spasitele a následně se od kostela svatého Ondřeje vydá průvod vedený třemi králi a tvořený všemi návštěvníky, na poutní místo Svatá Anna. Zde bude představení pokračovat vytvořením živého betléma s předáváním darů nově narozenému Ježíškovi," popisuje program který se každý rok opakuje režisérka Divadýlka Mrak Ivona Kršková. Program pokračuje v poutním kostele svaté Anny. Tam se účastníci akce mohou potěšit pohledem na živý betlém. První ročník Putování se začal psát již roku 2001. U kostela sv. Ondřeje stála dvě pódia, znázorňující světy Dobra a Zla, které se přou o nadvládu nad světem lidským. Hvězdopravec vyčetl z hvězd příchod mesiáše a biblický příběh pokračoval příjezdem Tří králů. Prvními aktéry byli ochotní ochotníci z Dobronína, rolí Třech králů se pak zhostili neherci. Už tehdy v programu vystoupil dechový orchestr z Havlíčkova Brodu, Přibyslavský chrámový pěvecký sbor, či pěvecký sbor Jasoň.

V roce 2002 se do přípravy představení zapojila agentura Uniart a Divadýlko Mrak společně s ochotnickým souborem Adivadlo z Havlíčkova Brodu pod souhrnným názvem Pohledské vánoce. V Ledči nad Sázavou se bude za hvězdou do Betléma putovat až v sobotu 28. prosince odpoledne ve 14.30 hodin. Letošní ročník je už dvacátý jubilejní. „Akce začne odpoledne na Husově náměstí. V sobotu odpoledne si na ledečském náměstí již podvacáté diváci připomenou dávný příběh o narození Ježíše Krista, jak se o něm píše v Bibli a jak ho představují lidové tradice. Divadelní představení připravují místní farníci,“ zve duchovní správce farnost v Ledči děkan Jan Bárta. Výtěžek z dobrovolných darů od návštěvníků představení bude jako každý rok použit na charitu.

V Měříně na Žďársku naopak tato krásná tradice betlémského příběhu po šestnácti letech končí. Hlavní organizátoři jsou již unavení, ale chybějí stejně nadšení následníci. Tak v Měříně měli živý Betlém na Štědrý den naposledy.