Za litr moštu zaplatí zájemci čtyři koruny, členové zahrádkářského spolku Pohled o tři koruny méně. Moštárna by mohla být podle zájmu v provozu nejspíš až do konce října.

Moštárnu v Pohledu provozují zahrádkáři už celá léta. „Nejdřív jsme měli k moštování vyhrazené prostory v zámku. Ale ty už nevyhovovaly. Proto jsme se přestěhovali do prostor, které patří obci a moštujeme v nich už více než deset let,“ upřesnil Jirásek. Úprava moštárny stála pohledský zahrádkářský spolek asi 120 tisíc korun. Jenom kvalitní lis s výkonným drtičem přišel podle Jiráska na 25 tisíc korun, ale tyto peníze se zahrádkářům postupně vrátily. Nikde v okolí podobné zařízení není a pohledští zahrádkáři nabízejí za moštování skutečně lidové ceny.

Moštování provádějí zahrádkáři vlastními silami. „Od rána a po celé dopoledne pracují v moštárně tři členové našeho spolku, samozřejmě jim za to spolek zaplatí,“ konstatoval Jirásek, ale posteskl si, že i přesto o „službu“ v moštárně velký zájem není.

Do moštařského lisu se vejde podle Jiráska najednou asi 20 kilogramů jablek. Na jedné straně vytéká voňavá tekutina, dolů do speciální vany padá jablečná drť. O tu mají zájem myslivci, krmí s ní zvěř. Moštárna v Pohledu může kromě jablek moštovat prakticky každé dužnaté ovoce, jablka, hrozny, dokonce i jeřabiny.