Necelé tři desítky policistů z různých složek, nescházeli mezi nimi ani psovodi či strážníci městské policie společně s pracovníky Orgánu sociálněprávní ochrany dětí a živnostenského úřadu, prošli postupně šestnáct nočních podniků nejen v okresním městě, ale také ve Světlé nad Sázavou, Ledči nad Sázavou, Golčově Jeníkově a Sobíňově.

Součástí akce Toxi-mládež, kterou organizovalo brněnské ředitelství policie krajské jihomoravské správy ve všech svých Územních odborech, byla na Havlíčko– brodsku také dopravněpolicejní uzávěra Havlíčkova Brodu a Chotěboře.


Hříšnice ve Světlé

„Policisté zkontrolovali dvaaosmdesát osob a zjistili, že jediným nezletilcem, který pil alkohol, byla sedmnáctiletá dívka na diskotéce ve Světlé nad Sázavou,“ řekla mluvčí havlíčkobrodské policie Jana Mazourová. Dodala, že v sítích policie skončili také dva řidiči, kteří před jízdou pili alkohol. „Uvedená dívka, která nadýchala 1,52 promile, byla v nočním podniku se svou matkou, policisté vyřešili jejich prohřešek blokovou pokutou,“ konstatovala Mazourová s tím, že dalších třiadvacet pokut v úhrnné výši několika tisíc korun zaplatili také kontrolovaní řidiči.

Noční akce se zúčastnil i vedoucí havlíčkobrodského územního policejního odboru Pavel Nováček. Ten zdůraznil preventivní charakter zásahu. „Sumář naznačil, že si barmani a další personál restauračních zařízení přece jen dávají pozor na to, komu nalévají alkohol. Je to hmatatelný výsledek obdobných akcí, které jsme už dříve uskutečnili. Zejména pak ve Světlé nad Sázavou,“ poznamenal Nováček.

Chovali se zdvořile

Jako první zkontrolovali policisté ještě v pátek večer havlíčkobrodský bar Mlejn, pokračovali na Ostrově v Kometě, nezapomněli na Kozlovnu, Hříbek, hospodu U Fíci, Radniční vinárnu, Kleopatru a další. Po půlnoci zavítali na diskotéku v Sobíňově, následně se vypravili do Golčova Jeníkova a nad ránem operovali ještě ve Světlé a Ledči nad Sázavou.

„Překvapilo mě, že sem přišlo tolik policistů,“ řekla jedna z návštěvnic sobíňovské diskotéky Alena Houšková. „Šel z nich docela strach, ale chovali se velmi zdvořile. Já jsem byla v poho. Jednak mi už osmnáct bylo, a pak je to asi dobře, že podniky kontrolují. Občas se v nich dějou příšerné věci,“ uznala sympatická plavovláska.

A jak dopadla akce v rámci Vysočiny? Policie odhalila pětadvacet nezletilých hříšníků, kteří pili alkohol, ač na to věkem ještě nemají nárok.