Na přelomu července a srpna museli dobrovolní hasiči z Golčova Jeníkova v obci zasahovat šestkrát za čtrnáct dní. V bahenní pasti se tehdy několikrát za sebou ocitla polovina obce. Živel místním tehdy připravil perné a bezesné noci. Někteří z nich měli z opakovaných záplav psychické problémy.

Nic podobného by se už ale nemělo opakovat. Radnici v Golčově Jeníkově ve spolupráci s pozemkovým úřadem i zemědělci, kteří hospodaří na okolních polích, se snad podařilo celý problém vyřešit. „Jakmile to bylo možné, začaly práce na obnově zaneseného poldru nad obcí. V dnešních dnech už se práce dokončují terénními úpravami. S projektantem ještě dořešíme například cestu mezi domy a rybníkem kvůli odtoku vody, ale myslím, že opatření, která jsme provedli, budou dostatečná,“ uvedl místostarosta Golčova Jeníkova Jiří Brož.

Jedním z důležitých opatření bylo vybagrování rybníku uprostřed obce, který byl plný bahna. Dělníci z něj během uplynulého týdne odvezli pětadvacet velkých nákladních aut bahna. Sanace rybníku bylo v režii pozemkového úřadu. Podle informací Deníku se rozpočet pohyboval kolem 115 tisíc korun. „Jsme rádi, že se podařilo rybník vybagrovat ještě letos. Doufáme, že už se podobná katastrofa nebude opakovat,“ svěřila se Ivana Melechovská.

V obci ještě dělníci spravují propadlý pozemek na jedené ze zahrad, pod nimiž protéká voda z rybníku. Velká voda vymlela jámu, kterou je třeba znovu takzvaně zatrubnit a zasypat.

Zemědělci navíc začali v těchto dnes se sklízením kukuřice, která se na záplavách podílela. V příštích obdobích už by tam po dohodě s radnicí měli zemědělci zasadit jinou plodinu, která umožní efektivnější zadržování vody v půdě.