Unikátní poklad v podobě 341 zlatých a stříbrných mincí, ražených na přelomu 16. a 17. století a v první polovině 17. století, byl totiž převezen do historického oddělení Národního muzea v Praze, kde bude vyčíslena jeho hodnota a mince budou podrobně zkoumány.

Přípravy na převoz však probíhaly již v pondělí. Havlíčkobrodský historik Michal Kamp celý den mince třídil a popisoval. „Není to nic jednoduchého, jelikož všechny mince musím roztřídit do sáčků podle tehdejších územních lokalit, například na Německo, Švýcarsko, Sasko, Polsko, Nizozemsko či Itálii a dnes již neexistující státy," popsal Kamp. Rovněž dodal, že následně mince seřadil do alba. „Jednotlivé mince bude v Praze zkoumat Jiří Militký. Ten je ohodnotí, detailně prozkoumá a samozřejmě i digitálně zanese do archivu," pokračoval Kamp.

Doplnil, že část mincí je již od začátku nalezení pokladu i na puncovním úřadu.

Poklad si až do neděle mohl kdokoliv prohlédnout, jelikož byl umístěn za neprůstřelným sklem v rámci poslední zastávky putovní výstavy Poklady Vysočiny. „Tato výstava samozřejmě i nadále pokračuje, a to až do 28. února," řekl ředitel Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě Jiří Jedlička. Podotkl, že na mince se během necelých šesti týdnů přišlo podívat přesně 1 435 lidí, což není vůbec málo.

„Je pravděpodobné, že se k nám poklad znovu vrátí. Záleží na tom, jak rozhodnou historici v Praze," konstatoval Jedlička.

Poklad nalezl loni v září muž, který venčil svého psa nedaleko Humpolce.