Policisté se na letošním třídenním Sázavafestu zaměří na všechny rizikové oblasti. V pohotovosti bude pořádková policie, dopraváci i kriminálka. Bezpečnostní opatření, která jsou zaměřena zejména na ochranu měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací osob, a v neposlední řadě na veřejný pořádek a bezpečnost v dopravě, připravilo přímo Krajské ředitelství policie Kraje Vysočina.

Policisté budou ve Světlé nad Sázavou od čtvrtka do neděle 6. srpna. „Naším důležitým úkolem bude po celou dobu trvání festivalu dohlížet na veřejný pořádek ve městě. Pěší hlídky budou monitorovat situaci na příchodových a odchodových trasách návštěvníků festivalu a dohlížet, aby nebyla ohrožena bezpečnost občanů nebo jejich majetku,“ uvedl vedoucí odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Podle jeho slov mají hlídky v přelidněné Světlé nad Sázavou (loni do města, kde žije necelých sedm tisíc lidí, zavítalo na dvacet tisíc festivalových návštěvníků) působit především preventivně, a to i v centru města, kde by mohlo docházet k výtržnostem.

Práce čeká také dopravní policisty. „Po celou dobu festivalu, a to v průběhu dne i noci, budou dohlížet na plynulost provozu při příjezdu a odjezdu návštěvníků festivalu. Při výkonu služby se zaměří zejména na kontrolu řidičů, zdali neusedli za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek,“ vzkázala festivalovým návštěvníkům, kteří přijedou auty, policejní mluvčí Dana Čírtková.

Současně připomněla, že loni policisté právě v dopravě zaznamenali velké množství přestupků. „Většinu jsme vyřešili uložením pokuty v blokovém řízení,“ dodala Čírtková.

Přestože pořadatelé připravili pro potřeby festivalu vyhrazené parkoviště, policisté se zaměří i na možné problémy při parkování. „V souvislosti s očekávaným příjezdem velkého množství motorizovaných návštěvníků do města upozorňujeme, aby lidé dbali pokynů policejních hlídek a neparkovali svá vozidla jinde než na místech, která jsou k tomu vyhrazená, a aby věnovali pozornost dopravnímu značení,“ zdůraznil zástupce velitele opatření a vedoucí havlíčkobrodského územního policejního odboru Pavel Nováček.

Kromě toho apeloval i na další důležitou věc, a sice prevenci před kapesními krádežemi. „Když motorizovaní návštěvníci zaparkují a vozidlo opustí, měli by je řádně uzamknout a nenechávat uvnitř na sedadlech žádné cenné věci, které by mohly přilákat pozornost zlodějů. Stejnou pozornost by měli lidé věnovat také všem svým osobním věcem – osobním dokladům, mobilním telefonům, kabelkám nebo batohům,“ doplnil informaci Nováček.

Policisté nasadí i speciální techniku. „V letošním roce budeme využívat vlastní speciální monitorovací vozidlo,“ zmínila Čírtková. Monitorovací a záznamová technika, kterou je vozidlo vybaveno, umožní policistům sledovat situaci ve stanovém městečku, ale také na místech, která jsou určena pro parkování účastníků festivalu.

Policisté považují za rizikový faktor i blízkost řeky, která propůjčila festivalu jméno. „V případě potřeby budeme mít k dispozici také policejní potápěče,“ připomněla policejní mluvčí.

V průběhu loňského Sázavafestu zadokumentovali policisté dva trestné činy, a sice krádež a výtržnictví. Vedle nich došlo na festivalu ve Světlé ke 108 přestupkům, z toho se 103 přestupky týkaly dopravy. Na blokových pokutách vybrali policisté 34 700 korun. „V průběhu nedělního odjezdu návštěvníků festivalu policisté zjistili tři případy jízdy řidičů s motorovým vozidlem pod vlivem alkoholu,“ uzavřela ohlédnutí za loňským festivalem policejní mluvčí Čírtková.

Naopak žádné vloupání do zaparkovaných vozidel ani žádný násilný trestný čin loni během Sázavafestu policisté řešit nemuseli.