„Tak jako se v knihovně půjčují knihy, semínkovna nabízí osivo do vaší zahrádky. Tak jako se do knihovny knihy po přečtení vracejí, tak i při sklizni vaší zeleniny myslete na sdílení sklizených semínek v semínkovně," vzkazují organizátorky celé akce Jitka Dejmalová a Marie Zichová.

Krabice se semínky je připravena na chodbě Kurfürstova domu – je dostupná v době otevření knihovny či informačního centra.

„Semínkovna je iniciativa, která vznikla na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení," upřesnila za informační centrum Anna Šauerová.

V praxi to vypadá zhruba následovně. Pěstitel, který semínkovnu navštíví, si zde může vybrat nějaký druh zeleniny, květin nebo bylinek, které by rád viděl na vlastní zahrádce. Na oplátku do semínkovny přinese nějaká jiná semínka, kterých má doma nadbytek. Právě tento výměnný systém dělal podle Šauerové některým návštěvníkům zpočátku potíže.

Půjčit a vrátit

„Museli jsme umravnit několik zájemců, hlavně seniorů, kteří sem přišli s představou, že semínka jsou zadarmo, takže si mohou odnášet, co chtějí, a nevracet nic," podotkla Šauerová.

Semínkovna má samozřejmě další pravidla. „Obvykle to neznamená, že přesně to samé osivo, které jste si vypůjčili, v budoucnu vrátíte. Vše záleží na semenářských možnostech, schopnostech, ale často i na místních klimatických podmínkách, které nelze ovlivnit. Přinést lze osivo, kterého má pěstitel přebytek. Každý dar je pro semínkovnu hnacím impulzem. Někomu udělá radost i obyčejný kopr. Na sáčky se semínky stačí uvést rostlinný druh, název odrůdy a rok sběru," vysvětlují návštěvníkům semínkovny Jitka Dejmalová a Marie Zichová.

Velkou roli v poslání semínkovny hraje především kvalita. Osivo by mělo být podle organizátorek z rostlin nehybridních, to znamená z odrůd, které nejsou označené jako F1 (F1 je značka pro rostliny, které se různě kříží, jako například dýně). Rostliny by neměly být chemicky ošetřené hnojivy, postřiky a podobně.

Hlavním důvodem vlastního semenaření je produkce osiva odpovídajícího domácím požadavkům na velikost plodů, chuť, ranost, odolnost vůči škůdcům a podobně. Domácí semenaření je cesta k uchovávání 
a spoluvytváření odrůd rostlin, které můžeme předat svým potomkům.

Vlastní produkcí osiva rovněž ušetříme nemalé finanční prostředky," zdůrazňují organizátorky semínkovny.

Zájemcům je
v Kurfürstrově domě k dispozici také odborná literatura a letáčky. Podobná iniciativa vznikla nedávno i na Pelhřimovsku, kde si zahrádkáři mohou vyměňovat svoje výpěstky v knihovně v Humpolci.