Dcera trpí dětskou mozkovou obrnou.

„Víme, že dcerka nebude nikdy v pořádku, přestože na ní není postižení na první pohled vidět. Pravidelně jezdíme do lázní. Tam nám poradí, jak s ní dál pracovat. Do běžné mateřské školy nám ji nevzali, museli jsme ji vozit do Hamrů nad Sázavou," svěřila se Sobotková. Její dcerce je dnes sedm let a měla by začít chodit do školy. „Máme ještě jedno dítě, které chodí do základní školy v Přibyslavi. Měli jsme obavy, jak to zvládneme. S jednou dcerou jezdit do Přibyslavi, s druhou postiženou pak až do Žďáru nad Sázavou, kde je třída odpovídající jejím potřebám," povzdechla si paní Zdislava.

Teď už ale obavy mít nemusí. Stejně jako například rodina Kachlíkových, která se svým handicapovaným dítětem musela denně jezdit až do Havlíčkova Brodu, nebo rodina Kunáškových, jejichž autistický syn rovněž potřebuje zvláštní odborný přístup. Přibyslavská základní škola totiž za vydatné podpory města a Kraje Vysočina otevřela třídu pro handicapované děti.

„Speciální třída pro děti se středně těžkým a těžkým mentálním postižením bude vyučovat čtyři děti. Dva prvňáky a dva páťáky, chlapce i dívky. Z toho jsou tři děti s těžkým postižením. Ve třídě bude působit učitel - speciální pedagog a asistent pedagoga," informoval ředitel školy Petr Adam. Podle učitelky Aleny Kozderkové a asistentky Jitky Pochtiolové budou mít děti zvláštní výukový program. Nebudou se učit matematiku, češtinu a dějepis, ale budou zvládat takové předměty, jakými jsou rozumová výchova, pracovní výchova a další předměty, vedoucí k jejich samostatnosti a sebeobsluze.