Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Přibyslavi platí za odpad nejmíň, ale také nejhůř třídí

Přibyslav – Přibyslav máv Kraji Vysočina nejnižší poplatky za svoz odpadu.

24.3.2017
SDÍLEJ:

Třídění odpadu.Foto: DENÍK

Přitom patří k městům, které patří v třídění odpadu k nejhorším. V Přibyslavi platí obyvatelé za svoz komunálního odpadu pouhých 250 korun za osobu a rok. Například v Havlíčkově Brodě je to 600 korun. Ovšem pokud se obyvatelé Přibyslavi ve třídění odpadu nezlepší, radnice hrozí, že poplatky opět narostou.

„Myslím, že snížení poplatku za odpad byl krok správným směrem. Ovšem je třeba, aby se do něj zapojili všichni občané. Jen pokud dosáhneme maximálního vytřídění jednotlivých složek, stane se nízká cena za svoz odpadu dlouhodobě udržitelnou," podotkl starosta Martin Kamarád a zdůraznil, že Přibyslav však patří dlouhodobě k městům s nejhorším poměrem vytříděných a nevytříděných složek.

„Ještě v roce 2015 bylo ve městě Přibyslav vyprodukováno 1475,29 tuny komunálního odpadu. Z toho bylo 928,5 tuny směsného komunálního odpadu v poplenicích a pouze 546,79 tuny bylo vytříděno. To znamená asi 232 kilo nevytříděného odpadu na obyvatele, který končí v popelnicích," informoval starosta.

Od roku 2015 razantně snížila Přibyslav jako jediné město v Kraji Vysočina výši poplatků za komunální odpad téměř o polovinu. Obyvatelé obcí Hřiště a Ronov, kde má město skládku komunálního odpadu, platí jen symbolické částky.

V roce 2016 Přibyslav posílila svozová místa biologicky rozložitelného odpadu. „Zároveň jsme v lednu tohoto roku zahájili kontrolu svozové firmy, kdy kontrolujeme váhu aut před započetím svozu, jeho trasu a výstupní tonáž. Doufám, že tato opatření napomohou ke snížení nepříznivého poměru směsného odpadu," konstatoval starosta Kamarád.

Likvidace je vyjde na milion korun

Likvidace odpadů stojí město skoro milion ročně. „Za komunální odpad včetně velkoobjemového jsme loni zaplatili 940 280 korun, za papír 187 447 korun, za plast 362 209 korun, za sklo 38 053 korun a bioodpad 59 300 korun," uvedl starosta konkrétní čísla.

Proč lidé v Přibyslavi tak špatně třídí, nechápe ani Martin Firla, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí městského úřadu v Přibyslavi. „V Přibyslavi pracuji teprve rok, a nedokážu přesně posoudit, v čem je problém. Každopádně se za poslední roky podstatně zvýšil počet zvonů a kontejnerů na tříděný odpad i počet míst (takzvaných hnízd), na kterých jsou nádoby umístěny. Množství i dostupná vzdálenost jsou na dobré úrovni. S cenou za svoz komunálního odpadu to podle mě nesouvisí," podotkl Firla.

Například podle jednoho z obyvatel Přibyslavi Aleše Holuba je dostupnost kontejnerů na tříděný odpad ve městě opravdu dostatečná. „Nádob na odpad je dost, kontejnery stojí na každém rohu. Teď u nás navíc skoro denně stojí nádoba na biologický odpad ze zahrad. Ať si každý sáhne do svědomí. Možná by pomohla nějaká osvěta," konstatoval Holub.

Autor: Štěpánka Saadouni

24.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dušičky.
4

OBRAZEM: Dušičky. Svátek mají i květináři

Na fotografii jsou žáci ZŠ a MŠ Herálec paní učitelky Ivety Kloudové. Na snímku s asistentkou pedagoga Miloslavou Špalkovou (vlevo).Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Štáflova Havlíčkův Brod.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ a MŠ Herálec

Sexuolog Petr Weiss dostal u soudu dva a půl roku s podmínkou

Vysočina – Vinen dle obžaloby a trest na dva a půl roku podmínkou na tři roky. Tak zněl dnešní rozsudek nad známým pražským sexuologem Petrem Weissem. Zároveň dostal zákaz řízení na dva roky.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Šmolovy jsou stále jediný neporažený tým

Havlíčkův Brod – Týmy ze spodku tabulky okresního přeboru nadělaly problémy třetí Přibyslavi B a Kožlí. Šmolovy stále drží neporazitelnost, když porazily Vísku 4:0. Sobíňov stále ještě ve III. třídě tápe. Tentokrát nestačil na béčko Havlíčkovy Borové.

Slovan zabral, porazil Strání

Vysočina – Fotbalisté Havlíčkova Brodu zvládli veledůležitý zápas a v souboji nováčků v rámci 11. kola divize D porazili na svém hřišti Strání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení