Autobusové čekárně na Bechyňově náměstí říkají někteří obyvatelé bouda hrůzy. „S tou čekárnou je potřeba něco dělat. Je otřesná,“ míní jeden z místních obyvatel Josef Novotný. Ani podle Hany Mikulincové, vedoucí odboru Technických služeb není čekárna a její WC chlouba města. Jenže vylepšovat nemá cenu. „Chtěli jsme čekárnu opravit. Nemá to zatím cenu. Kvůli vandalům. Mnohokrát jsme opravovali na WC ulámané kliky,infrazářič, poškozené vypínače, urvané prkénko, splachovadlo. Střepy uvnitř, střepy venku,“ stěžuje si Mikulincová.

V čekárně je zima, zápach a špína. „Není divu. Skleněná výplň dveří je rozbitá. Sklo jsme vyndali, necháme dveře tak. Bez skla už je i jedna z okenních tabulí. Nač kupovat nové, zase to někdo rozbije,“ povzdechne si Mikulincová. Že v poslední době vandalismu přibývá, potvrzuje i starosta Martin Kamarád. Začalo, jak říká, ničením odpadkových košů, rozbíjením laviček, ničením autobusové čekárny a vrcholem je graffiti na historické omítce několika domů.

Škoda přes čtvrt milionu

Tady už podle Kamaráda končí legrace. Škoda je přes čtvrt milionu. O vánočních svátcích posprejovali vandalové budovu základní školy, hudební školy, fasádu domu na náměstí a průchod vedle cukrárny nesmyslnými nápisy. „Smutné je, že se činu tentokrát nedopustila pubertální mládež, ale dva dospělí občané města, otcové rodin , sportovci, jeden z provinilců je od roku 2018 členem zastupitelstva města,“ říká místostarosta Michael Omes s tím, že oba výtečníci se k činu přiznali, navíc jejich čin zaznamenaly kamery.

Jelikož jde o škody způsobené v městské památkové zóně, odborníci škody na fasádách vyčíslili na více než 250 000 korun. Viníci budou muset náročné rekonstrukce počmáraných zdí uhradit. Další případy vandalství a bezohlednosti mapuje i přibyslavský kronikář Ivo Havlík v přibyslavském zpravodaji. Jak zdůrazňuje má Přibyslav v Ronově nad Sázavou sběrný dvůr, ale neznámý vandal si udělal černou skládku přímo na ulici kousek o centra. „ Přivezl kuchyňský mixér, na chodník poskládal plastové nádobí a struhadlo na zeleninu. Aby toho nebylo málo, z auta vyložil i pračku. Žádnou valchu, elektrickou,“ konstatuje Havlík.