Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Přibyslavi se málo platí za odpad, ale také nejhůř třídí

Přibyslav – Je to záhada. Přibyslav má v Kraji Vysočina nejnižší poplatky za svoz odpadu. Přitom patří k městům, které patří v třídění odpadu k nejhorším.

22.3.2017
SDÍLEJ:

Radnice v Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

V Přibyslavi platí obyvatelé za svoz komunálního odpadu pouhých 250 korun za osobu a rok. Například ve městě Havlíčkův Brod je to 600 korun. Ovšem pokud se třídění odpadu nezlepší, hrozí radnice, že poplatky opět narostou. „Myslím, že snížení poplatku za odpad byl krok správným směrem. Ovšem je třeba, aby se všichni občané zapojili do třídění odpadu. Jen pokud dosáhneme maximálního vytřídění jednotlivých složek, stane se nízká cena za svoz odpadu dlouhodobě udržitelnou," podotkl starosta města Martin Kamarád a zdůraznil, že Přibyslav však patří dlouhodobě k městům s nejhorším poměrem vytříděných a nevytříděných složek. „Ještě v roce 2015 bylo ve městě Přibyslav vyprodukováno 1475,29 tun komunálního odpadu. Z toho bylo 928,5 tun směsného komunálního odpadu v popelnicích a pouze 546,79 tun bylo vytříděno. To znamená asi 232 kilo nevytříděného odpadu na obyvatele, který končí v popelnicích," informoval starosta.

Od roku 2015 razantně snížila Přibyslav jako jediné město v Kraji Vysočina, výši poplatků za komunální odpad téměř o polovinu. Obyvatelé obcí Hřiště a Ronov, kde má město skládku komunálního odpadu, platí jen symbolické částky.

V roce 2016 Přibyslav posílila svozová místa biologicky rozložitelného odpadu. „Zároveň jsme v lednu tohoto roku zahájili kontrolu svozové firmy, kdy kontrolujeme váhu aut před započetím svozu, jeho trasu a výstupní tonáž. Doufám, že tato opatření napomohou ke snížení nepříznivého poměru směsného odpadu," konstatoval Kamarád.

Likvidace odpadů stojí město skoro milion ročně. „Za komunální odpad včetně velkoobjemového jsme loni zaplatili 940 280 korun, za papír 187 447 korun, za plast 362 209 korun, za sklo 38 053 korun a bioodpad 59 300 korun," uvedl starosta konkrétní čísla.

Proč se v Přibyslavi tak špatně třídí, nechápe ani Martin Firla, vedoucí odboru výstavby a životního prostředí městského úřadu v Přibyslavi. „V Přibyslavi pracuji teprve rok a nedokážu přesně posoudit, v čem je problém. Každopádně se za poslední roky podstatně zvýšil počet zvonů a kontejnerů na tříděný odpad i počet míst (takzvaných hnízd), na kterých jsou nádoby umístěny. Množství i dostupná vzdálenost je na dobré úrovni. S cenou za svoz komunálního odpadu to podle mě nesouvisí," podotkl Firla.

Například podle jednoho z obyvatel Přibyslavi Aleše Holuba je dostupnost kontejnerů na tříděný odpad v Přibyslavi opravdu dostatečná.

„Nádob je dost, kontejnery stojí na každém rohu. Teď u nás navíc skoro denně stojí nádoba na biologický odpad ze zahrad. Ať si každý sáhne do svědomí. Možná by pomohla nějaká osvěta," konstatoval Holub.

Městem, kde naopak třídí nejlépe, je Ždírec nad Doubravou. Loni získalo město za třídění odpadu křišťálovou popelnici. „Progresivnímu nakládání s odpady dlouhodobě a cílevědomě věnujeme. Ocenění samozřejmě nepatří jen samosprávě, ale také všem našim občanům, kteří odpad svědomitě třídí," řekl při převzetí ceny starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec. Ve Ždírci platí za odpad necelých 500 korun za osobu a rok. Například samospráva ve Štokách jde ještě dál. Podle starosty Pavla Královce občané, kteří radnici oznámí, že jsou schopni třídit tak perfektně, že popelnici nepotřebují, ji mít nemusejí. Podle starosty je taková skutečnost věcí důvěry, a ještě se nestalo, že by se některý občan Štoků snažil radnici podvést.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení