Štáflova chalupa je unikátní venkovské stavení, jehož nejstarší části pochází z 16. století. Nejcennější je takzvaná dymná jizba, černá kuchyně a povalový strop. Objekt prošel v roce 1999 celkovou rekonstrukcí, loni se opravovala střecha. Práce stály miliony korun. V chalupě našel místo antikvariát Igora Domkáře, pravidelně se tu konají různé výstavy. Od roku 2010 patří Štáflova chalupa k národním kulturním památkám. Město Havlíčkův Brod stavbu vlastní od roku 1992, kdy ji odkoupilo od původních majitelů, rodiny Štáflů. „Je to pro mě už druhý domov, prožil jsem tu hodně věcí, je to pro mě i vzpomínkové místo, setkávám se tu s přáteli. Je to kouzelná chaloupka, a já mám rád lidovou architekturu a folklor, takže je pro mě štěstí, že jsem v takovém netypickém obchodě.  Lidé tu najdou klid, chodí si sem odpočinout od rušného města,“ říká Igor Domkář.

Práci na knize Nejstarší venkovské domy si mezi sebou rozdělilo 20 spoluautorů, editory byli Jiří Škabrada a Zuzana Syrová-Anýžová. Projekt vznikl v režii Společnosti pro obnovu vesnice a malého města. Objevování nejstarších východočeských domů probíhalo podle informací editorů knihy v posledních desetiletích.

„První výsledky společné badatelské práce byly představeny na konferenci Vesnický dům 16. a 17. století, uspořádané v Poličce v roce 1992. Do prohloubené průzkumové a dokumentační činnosti v průběhu dalších dvou desetiletí pak mohla vstoupit i práce s historickými písemnými prameny a rovněž nová disciplína – dendrochronologie (analýza letokruhů dřeva), díky které je možné zjišťovat dobu výstavby domů s dostatečnou přesností,“ sdělují stručně o počátcích práce na unikátní knize Škabrada a Syrová.

Podle jejich názoru díky tomu, že poznatky o těchto nejstarších památkách lidové architektury dosud nebyly souhrnně publikovány, chybí nám povědomí o jejich  mimořádné hodnotě. „Tuto mezeru chce napravit publikace, do níž byly shromážděny poznatky ze stavebně historických průzkumů dvou desítek nejstarších venkovských domů,“ zdůrazňují editoři. Jsou to domy z východních Čech, z krajů Pardubického a Královéhradeckého,včetně jednoho objektu z kraje Vysočina, a tím je havlíčkobrodská Štáflova chalupa, která se dostala i na titulní fotografii knihy. Jádro publikace tvoří katalog, seřazený podle stáří jednotlivých objektů. Čtenář se dozví mnoho zajímavého z historie bydlení našich prapředků, jak vypadaly jizby v domech ze 14. a 15. století, a co byla černá kuchyně.

Publikaci Nejstarší venkovské domy ve východních Čechách vydala Společnost pro obnovu vesnice a malého města, z.s. a Univerzita Pardubice na konci roku 2018. Vydání finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Pardubický kraj