„Jedná se akci s názvem Upleť, nebo uháčkuj čtverec," vysvětlila za Červený kříž Jana Milichovská. Charitativní projekt Knit A Square pomáhá sirotkům, opuštěným dětem a dětem s AIDS v Jižní Africe. Cílem je vytvořit, tedy uplést nebo uháčkovat čtverec libovolného vzoru a barvy o rozměrech 20×20 cm.

Pletou děti i senioři

„V Havlíčkově Brodě začala akce v únoru. Zapojili se do ní například senioři ze Světlé nad Sázavou, knihovna v Sázavce, školní družina ze Štoků. Dále senioři z Přibyslavi a obyvatelé Domova pro seniory U Panských i klienti našeho Senior Pointu," upřesnila další organizátorka humanitárníc akce, ředitelka ČČK, Ilona Loužecká. Včera přišli do havlíčkobrodského sídla ČČK také školáci ze Základní a praktické školy U Trojice v Havlíčkově Brodě. Přinesli více než 50 barevných čtverců. „U nás ve škole se do projektu zapojili tři rodiče společně s učiteli a samozřejmě i některé děti," prozradila učitelka Monika Kumštarová s tím, že ona sama vyrobila jeden čtverec. Trvalo jí to asi hodinku.

Školačka Sára Saidamová vybírala vhodnou vlnu společně s maminkou. „Čtverce pletla ale hlavně maminka, já plést nebo háčkovat moc neumím. Vyrobila jsem jich sedm," svěřila se školačka. Při pletení, či háčkování barevných čtverců lze použít přízi syntetickou nebo kombinaci vlny s umělou příměsí. Hlavně, aby pak pokrývka ze čtverců byla hřejivá, příjemná a nekousavá. Čtverce jsou dobrovolníky organizace Knit sešívány až na místě. Akce Upleť čtverec měla podle Jany Milichovské svoji premiéru už loni.

Tehdy se do ní v Česku zapojily asi jen tři ženy. Letos, poté, co se objevila na různých sociálních sítích, se do ní hlásí tisíce lidí různého věku. Dobrovolníci, kteří deky sešívají, kombinují v každé dece čtverce poslané z různých konců světa, různé barvy, vzory a styly. Pokud by byly do Afriky zaslány již sešité celé deky, musela by organizace Knit a Square platit za každý kus dovozní clo. V Havlíčkově Brodě se do pletení čtverců zapojila také Krajská knihovna Vysočiny.