Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Rozsochatci bude otevřen nový Dům pro seniory

Rozsochatec – V pátek 21. října se v Rozsochatci uskutečnil, před oficiálním uvedením do provozu, Den otevřených dveří v Domě pro seniory za přítomnosti hostů, mezi nimiž byli za společnost PWB Stavby pánové Václav Brečka a Václav Prášek, za ČSOB ředitel Bc. Richard Vostrý a Stanislav Joukl, projektant a stavební dozor pan Ing. Michal Topolovský.

26.10.2016 1
SDÍLEJ:

Minulý pátek se v Rozsochatci uskutečnil, před oficiálním uvedením do provozu, Den otevřených dveří v Domě pro seniory.Foto: Archiv autorky

Dále přijeli též starostové z okolních obcí pan Ing. Tomáš Škaryd starosta města Chotěboře, pan Václav Lacina z Horní Krupé, pan Milan Tichý z Dolní Krupé, pan Petr Zadina z Radostína a pan Ing. Jiří Kunc z Lípy.

Starosta obce pan Jaroslav Krédl všechny přítomné přivítal. Poté zahráli na flétničkách žáci z místní ZŠ pod vedením paní učitelky Jany Krédlové několik písniček.

Následovalo slavnostní přestřižení pásky, o které se rovným dílem podělili zástupce firmy PWB pan Václav Prášek, ředitel ČSOB pan Bc. Richard Vostrý, projektant pan Michal Topolovský a starosta obce pan Jaroslav Krédl.

Příležitost k prohlídce prostor využili během celého dne též místní občané. Pro návštěvníky připravily členky ZO ČSŽ v Rozsochatci drobné občerstvení a na panelech byly vystaveny fotografie z průběhu stavby.

Aby se mohla uskutečnit tato malá slavnost, proběhla na samém začátku v roce 2014 nejprve v obci anketa o výstavbě Domu pro seniory. Mezi občany, kteří mají zájem o dění v obci a svůj názor v anketě vyjádřili, převažovaly kladné ohlasy na výstavbu Domu pro seniory. Následně se zastupitelé obce proto pokusili o získání finanční podpory v rámci projektu „Podpora výstavby podporovaných bytů pro rok 2015".

Tento projekt vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj a podařilo se získat dotaci ve výši 4,3 milionu korun. Stavba domu byla započata 2. října 2015 firmou PWB Stavby, která byla vybrána v řádném výběrovém řízení. Stavebním dozorem byla pověřena firma Projekt efekt z Havlíčkova Brodu, která byla rovněž vybrána ve výběrovém řízení.

Dotace musela být vyčerpána do konce roku 2015, kdy byla postavena hrubá stavba. V roce 2016 byla již stavba financována částečně z obecního rozpočtu a z úvěru u ČSOB v Havlíčkově Brodě ve výši 4,5 milionu korun. Celkové náklady činily přibližně 10 milionů korun.

V budově je celkem osm bytů, dva mají zastavěnou plochu 49 m2, ostatní asi 36 m2. Všechny jsou vybaveny kuchyňskou linkou, včetně sporáku, koupelnou a WC a přístup je ke všem bytům bezbariérový.

Žadatelé o byt musí splňovat především věkovou hranici 65 let a více. Přednost budou mít občané z Rozsochatce, neobsazené byty pak budou moci být pronajaty též zájemcům z okolí. Výše nájemného bude činit 57,20 korun/m2. Obyvatelé domu budou moci využívat služeb Oblastní charity v Havlíčkově Brodě například na dovoz obědů apod. Druh služeb se upraví podle zájmu nájemníků.

Na pozemku se nachází rovněž pergola se zahradním nábytkem, náklady na její výstavbu byly částečně hrazeny z dotačního titulu Ministerstva zemědělství, z programu „Udržování a obnova kulturního dědictví venkova", předmětem dotace byla „Podpora pro vytvoření nebo obnovu místa pasivního odpočinku".

Uskuteční se ještě konečné úpravy pozemku náležejícímu k Domu pro seniory. Zapojí se obecní zastupitelé společně s místními spolky. V rámci projektu neziskové organizace Sázíme stromy, která se zabývá ozeleňováním obecních prostranství, bude dodána zdarma zeleň, která bude na pozemku vysazena a minimálně pět let udržována ve stejném složení (pokud by některá rostlina uhynula, bude muset být nahrazena tou samou). Nezisková organizace připravila plánek a rozmístění jednotlivých stromů, keřů či okrasných rostlin.

Výsledkem by mělo být nejen příjemné prostředí pro obyvatele domu, ale též návrat k původním rostlinám a dřevinám, typickým pro tento ráz krajiny a nadmořskou výšku.

Po kolaudaci stavby se byty během tří měsíců pronajmou. První nájemníci by tak mohli v nových bytech oslavit již letošní vánoční svátky.

Lenka Hyršová

Autor: Redakce

26.10.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Redaktorka s kameramanem zachycují krásy Vysočiny.
3

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Policie ČR. Ilustrační foto.

Policisté si volební místnosti ohlídají i letos

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Havlíčkův Brod – Povedený návrat. Hokejový útočník Lukáš Endál, stejně jako v loňské sezoně, pohostinsky nastoupil za Slavii Praha ve WSM lize. Hráč Havlíčkova Brodu podal v utkání skvělý výkon a především jeho zásluhou sešívaní ve šlágru kola porazili České Budějovice 2:1.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Havlíčkobrodsko - Potravinová banka Vysočina hledá dobrovolníky do obchodních řetězců v Ledči nad Sázavou, Světlé nad Sázavou a Havlíčkova Brodu!

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení