Akce se už od svého začátku, tedy šestadvacet let, koná vždy první únorovou sobotu. „Za tu dobu si našla řadu příznivců, a to nejen z Havlíčkobrodska. Jezdí k nám i lidé z jiných regionů. Většinou se účast pohybuje kolem 250 lidí. Když je hezky a počasí přeje i běžkařům, tak je účastníků ještě více,“ pochlubil se starosta Sobíňova Miloš Starý.

Výletníci si mohou vybrat ze dvou tras, a to patnáctikilometrové a dvacetikilometrové. „Letos se půjde směrem na Libici nad Doubravou. Start i cíl bude v našem hostinci U Štefana a vychází se mezi sedmou a devátou hodinou ráno,“ prozradil Starý.

Za úspěšné zdolání pochodu či běžkařského přejezdu pak na účastníky čeká malá odměna. „Na startu každý dostane mapku a po absolvování celé trasy se může těšit na drobné upomínkové předměty a diplom,“ lákal Starý.

Pro většinu je ale největší odměnou možnost obědu v sobíňovském hostinci. „Rozkřiklo se, že se u nás dobře vaří, takže se mnozí těší především na občerstvení,“ zasmál se Starý. „Ještě uvidíme, co bude na jídelním lístku, ale už teď je jistá dršťková polévka, kterou vaříme pokaždé,“ dodal.