Poškodili dřevěné odpočívadlo, které deset let vydrželo bez úhony, svatý jim není ani kostel.

„Trápí mě, že si někteří občané neváží práce ostatních. To myslím Sopoty, kde ve svém volném čase vytvořil Jaroslav Jonák zastavení pro turisty navštěvující naučnou stezku. Vydrželo více jak deset let v téměř nezměněném stavu až do letošního roku. Celá stavba je poničena vzhledově i staticky," informoval starosta Sobíňova Miloš Starý.

Nepořádek není jen kolem odpočivadla, ale podle starosty se dokonce i kolem sopotského kostela povalují papírky, lahve, krabičky od cigaret. „S osvětlením kostela stále někdo pohybuje, fasáda je otlučená, molitanové matrace leží uprostřed sopotské návsi. Toto je ale vizitkou nás všech," povzdechl si starosta.

Problémy trvají už delší dobu

Jak dodal, nejedná se o první případ. S nepořádkem panujícím hlavně v této místní části, měli podle Miloše Starého potíže i starostové, kteří vedli obec před ním.

„V této situaci mě napadají slova mého předchůdce, kdy do místního zpravodaje napsal, že největší nepořádek je v Sopotech. Nezbývá nám nic jiného, než vše uklidit a opravit tak, abychom měli zase Sopoty krásné," podotkl starosta. Kdo konkrétně má vandalství v Sopotech na svědomí se zatím obecnímu úřadu zjistit nepodařilo. „Přesného viníka se nám nepodařilo najít, ale je to místní omladina ve věku do 15 let, která se především o prázdninách nudí. Celou stavbu v průběhu jara opravíme a zpevníme, tak aby mohla i nadále sloužit turistům z celého okolí. Tato věc nás určitě neodradí od zamýšlené stavby dalšího přístřešku na jiném místě naučné stezky," podotkl starosta. Ovšem opravy poničeného odpočivadla v Sopotech nebudou levné, půjdou do desítek tisíc korun. Přitom samotná obec Sobíňov se má čím chlubit. Krásně upravené okolí kostela, prostranství před školou, nová vlaková zastávka a celá náves působí již na první pohled příjemným dojmem.

Proto je smutné, že se upravená obec nepotýká s vandaly poprvé. Už před dvěma lety tehdejší starosty Sobíňova Jaromír Moravec uvažoval o kamerovém systému. „Důvodem jsou některé pokusy o vloupání, výtržnosti a vandalismus," vysvětlil tehdy starosta.

Starosta Moravec na nešvary, které dle jeho slov nemají v historii obce obdoby, upozorňoval i v místním zpravodaji. Nešlo jen o případ kulturního domu, kde po diskotékách návštěvníci rušili noční klid a poničili i obecní majetek, což se projednávalo až na zastupitelstvu.

Bohužel, ne všechny případy se udály jen v době diskoték a ne vždy je měli na svědomí přespolní návštěvníci. „Celé léto se na řadě míst v obci objevuje nepořádek a vandalismus nezvyklých rozměrů, největší škoda byla způsobena na povaleném pomníku na evangelickém hřbitově," informoval obecní úřad s tím, že dalším kritickým místem je rybník na návsi. „I přes opětovné napomínání od občanů bydlících v okolí této nádrže, se takřka nic neděje, ba naopak je tato mládež na ně drzá a kolikrát se mstí na majetku těchto občanů," popsal obecní úřad další smutné případy, nemluvě o některých případech pokusů o vloupání. Podle obyvatel Sobíňova doby, kdy venkov byl oázou klidu, jsou už zřejmě pryč. Co do negativních jevů a výtržnictví přestává být mezi městem a vsí zásadní rozdíl.