Ačkoliv teploty nebyly vysoké, počasí návštěvníkům sklárny přálo. „Za dopoledne přišlo hodně lidí, tipoval bych tak kolem čtyř set. Jsme rádi za každého člověka a nemáme určeno, že to musí být třeba tisíc lidí. Už teď musím říct, že návštěvnost je dobrá,“ pochvaloval si odpoledne majitel sklárny František Milichovský.

Zájemci si mohli vyzkoušet i něco málo z výroby. „V naší sklářské huti jsou dvě pícky, takže když návštěvníci chtěli, mohli si tam něco vyzkoušet. Stačilo si jen říct našim sklářům. Bohužel ne na každého se dostalo, protože tato akce je hodně navštěvovaná, proto bych rád řekl, že pícku máme zapálenou i v průběhu roku, ne jen na tyto speciální akce. Třeba přes léto je počet lidí je rozumný, takže si zájemci mohou se sklářem i něco vyzkoušet,“ lákal Milichovský.

Mezi jednodušší výrobky, které lidé zvládnou, patří například razítko. „Sklář si s nimi udělá nějakou jednoduchou věc, nechá jim dotvarovat kus skla, který jim nabere, nebo si ho mohou třeba i nabrat sami. Ukáže jim, jak sklo pracuje a že po vytažení z pícky začíná chladnout. Mohou si udělat například razítko nebo si vzít do ruky píšťalu, fouknout si do ní a vyfouknout si alespoň bublinku. I když se to pak třeba vyhodí, tak alespoň vidí, co se ze skla může udělat,“ popsal Milichovský.

Nechyběl ani jarmark nebo tvořivé dílničky pro děti, kde si mohly namalovat vlastní kouli na vánoční stromeček. „Měli jsme velkou nabídku vánočních ozdob. A už ráno jsem viděl, jak si paní odnášela takové velké plato, takže zájem o ně určitě byl. Na této akci to byl speciální sortiment. Před Vánoci o ně mají lidé zájem, takže posilujeme zásoby. Samozřejmě nechyběla ani vitrína s našimi výrobky, které navazují na výrobu, která tady fungovala do roku 2002,“ přiblížil majitel sklárny.

Ilustrační foto.
Řídil bez dokladů, pod vlivem a neměl ani řidičák

Na výrobu vánočních ozdob bohužel sklárna nemá potřebné technologie. „To je trochu jiný způsob výroby. My bychom mohli dělat takové ozdoby, které nám umožňují naše pícky, a to je vlastně sklo, které je ve velké vrstvě. Byly by to opravdu těžké koule. Museli bychom mít nějakou jinou technologii na výrobu tenkostěnných ozdob, kterou mají například ve sklárnách v Horním Bradle na Havlíčkobrodsku, odkud bereme ozdoby,“ vysvětlil Milichovský.

Akce si klade za cíl dostat sklárnu do podvědomí lidí. „Hlavním účelem této akce je propagace sklárny. Chceme, aby se lidé dozvěděli, že se tady něco děje, že máme obnovenou výrobu a že se chceme do budoucna nějakým způsobem zlepšovat,“ prozradil Milichovský.

Výtěžek ze vstupného půjde na rekonstrukci sklárny. „Nejsme firma, ale zatím jen taková rodina, která se stará o tuto památku, takže potřebujeme každou korunu. Už jsme například udělali fasádu na brusírně a bezprostředně po této akci nastoupí pokrývači a budou opravovat dva přístřešky na hutní hale. Příští rok by se pak měla dělat střecha nad hlavní části hutě,“ nastínil plány do budoucna Milichovský.

Toto období si v Tasicích pro skláření nevybrali náhodou. „Prvotní nápad byl spojen s tím, že tady chceme mít výrobu a spojili jsme to s předvánoční dobou. Historicky nakupujeme vánoční ozdoby a jezdíme s nimi na různé trhy, tak jsme si řekli, že uděláme akci, kde bude hodně vánočních ozdob a zároveň u toho bude výroba skla,“ uzavřel Milichovský.