Podle ředitelky oblastního spolku Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě, Jany Chlupáčkové, po listopadových změnách v roce 1989 takzvaná zdravověda ze školních osnov prakticky zmizela. To se velmi negativně podepsalo na základních znalostech školáků.
O životě rozhoduje každá minuta
„Každý se aspoň jednou za život dostane do situace, kdy bude záležet jen na něm, zda dokáže pomoci člověku v nouzi," zdůraznila Chlupáčková. Její slova potvrdili i zkušení zdravotníci. „Pokud dojde k náhlé zástavě oběhu a dýchání, musí být poskytnuta srdeční masáž a umělé dýchání do 3 až 5 minut, jinak je jen malá naděje na přežití. Obdobně je to u masivního krvácení a dalších život ohrožujících stavů," zdůraznili zdravotníci.
Ředitelka Chlupáčková při té příležitosti připomněla i další podobný projekt, který „běží" pravidelně na Havlíčkobrodsku, ale je určený žákům třetích tříd. „Tam je školení v první pomoci podstatně kratší, ovšem také obsahuje výuku zdravovědy, včetně znalosti dopravních předpisů. Na projektu spolupracujeme s městskou policií. Během výuky je jasně vidět, že projekty typu První pomoc do škol jsou potřeba, protože alespoň základní znalost první pomoci mají většinou jen děti, které chodí do skautu," doplnila Chlupáčková.
Výuka první pomoci bude opět určena pro čtrnáctileté žáky a studenty na školách v Kraji Vysočina. Zahrnuje hodiny praktické i teoretické přípravy. „V loňském roce se v rámci projektu konalo 413 výukových kurzů, kterými prošlo téměř 9 231 posluchačů. Roční náklady na zajištění výuky loni dosáhly 1,67 miliónu korun a byly plně hrazeny z krajského rozpočtu," uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.
Podle ředitelky Chlupáčkové se v loňském školním roce do projektu na Havlíčkobrodsku zapojilo 26 škol. Odborné znalosti žákům předávají zkušení lektoři z řad Českého červeného kříže.
Závěrečný tříhodinový vyučovací blok zajišťují profesionální záchranáři ze Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina s výjezdovým vozidlem a doplňuje je profesionální pracovník z Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Projekt První pomoc do škol pozitivně hodnotil i primář zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina ze střediska v Havlíčkově Brodě, Aleš Ošťádal.
První pomoc má znát i krajská rada
„Právě díky podobným projektům se znalost poskytování první pomoci především u mladé generace podstatně zlepšila oproti starší generaci, která takovým odborným školením nikdy neprošla. Je to znát i při návštěvách zdravotnických záchranářů ve školách. Děti se o první pomoc zajímají a hodně se vyptávají," konstatoval primář Ošťádal.
„Projekt První pomoc do škol by měl připravit mladé lidi na možnou situaci, kdy budou muset poskytnout nezbytnou pomoc pro záchranu lidského života. Ve chvílích, kdy jde o minuty, by měli umět rychle a zejména kvalitně zasáhnout. Za dobu trvání projektu se podařilo proškolit téměř 60 tisíc žáků regionálních škol," řekl Jiří Běhounek.
Obsah výuky první pomoci se v novém školním roce nepatrně změní, bude upraven na základě požadavků škol a účastníků, doplněn o novou praxi. Kurzem první pomoci projdou v letošním roce i všichni členové Rady Kraje Vysočina.