Matrikářky a sestry novorozeneckých oddělení se s ním ale setkávají jen výjimečně. Před deseti lety totiž bylo u nás o deset tisíc Václavů více. V Kraji Vysočina žije v současné době podle serveru nasejmena.cz celkem 5 160 Václavů.

„Václav se u nás, a to za poslední tři měsíce, narodil pouze jeden, a to v červenci. A myslím, že nebudu daleko od pravdy, řeknu-li, že byl asi jediným za prvních devět měsíců letošního roku," uvedla jedna ze sester havlíčkobrodské porodnice.

Petře Musilové z Herlif se právě v těchto dnech narodil syn Matyáš.

„Je pravda, že jsme chvíli uvažovali o tom, že našeho chlapce pojmenujeme Václav, a to po pradědečkovi. Nakonec jsme se ale rozhodli pro Matyáše a vím, že ho bude mít praděda rád stejně tak, jako my všichni," usmála se sympatická maminka.

Křestní jména podléhají módním vlnám

„Tak jako v loňském roce, patří i letos mezi nejoblíbenější jména u chlapců Jan, Filip a Tomáš. U dívek to jsou hlavně Tereza, Adéla a Anna," konstatovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Jméno Václav má slovanský původ. Jde o novější podobu staročeského jména Venceslav s významem slavnější, více slavný. Václav má i ženský protějšek ve jménu Václava, které se však dnes využívá jen minimálně.

Stejný význam jako jménu Václav je přisuzován i jménu Boleslav.

Jméno Václav zná i slovenština. V angličtině se vyskytuje jako Wenceslaus či Wenceslas, v němčině jako Wenzeslaus nebo Wenzel. Italská a španělská podoba jména je totožná a zní Venceslao. Portugalskou verzí jména je Venceslau, francouzskou Venceslas. Ruština jméno užívá jako Vaclav či Vjačeslav, polština jako Wacław a Więcław, maďarština jako Vencel, uvádí server svatky.centrum.cz.

Nejvýznamnějším českým nositelem jména je bezesporu Svatý Václav, přemyslovský kníže z 10. století, který je patronem České země.

Václav Paulík z Havlíčkova Brodu, který patří mezi dlouholeté činovníky šachového svazu na Vysočině, je ve své rodině se svým jménem zcela osamocen.

„Ani táta, ani děda se Václav nejmenovali a já jsem to jméno získal po svém kmotrovi," řekl Paulík a dodal, že jméno Václav nenosí ani jeden z jeho vnuků.