Je umístěna na domě na Husově náměstí. Odhalení desky se zúčastnil mimo jiné Imrich Gablech, jenž patří mezi poslední žijící české piloty, kteří za druhé světové války sloužili v britském Královském letectvu. Gablech oslaví na podzim 100. narozeniny, řekl organizátor akce Bohdan Koumar.
Odhalení pamětní desky se účastnil Richard Fiřt, jenž v proslovu zavzpomínal na svého otce. „Zazněla česká hymna, vojenský pochod It's a Long Way to Tipperary a píseň Ach synku, synku, která patřila mezi oblíbené písně Bohumíra Fürsta-Fiřta," uvedl Koumar.
Bohumír Fürst si změnil německy znějící jméno na české Fiřt v roce 1945. Narodil se 1. října 1909 v Opatovicích u Vyškova. Byl jedním z armádních letců, kteří po obsazení Československa nacisty uprchli do zahraničí. Přes Polsko a Francii se dostal do Británie, kde vstoupil do královského letectva. Během válečných bojů si připsal na konto pět sestřelů německých letadel. Za hrdinství obdržel vysoká vyznamenání.
Ve Velké Británii bojovalo zhruba 2 500 československých letců. Fiřt patří mezi 89 z nich, kteří mají oficiální status účastníka bitvy o Británii, uvedl Koumar. Z československých pilotů byl Fiřt v této bitvě třetím nejlepším stíhačem a stal se i 23. nejúspěšnějším československým stíhačem za celou válku na západní i východní frontě, doplnil. Po návratu domů sloužil Fiřt v armádě u letectva až do roku 1949, kdy byl bez udání důvodu vyřazen z činné služby. V lednu 1950 byl uvězněn, navíc degradován z hodnosti majora na vojína. Odsouzen byl Bohumír Fiřt na dva roky, v srpnu 1951 byl z věznice předčasně propuštěn kvůli velmi špatnému zdravotnímu stavu.
Rodina se dvěma malými dětmi musela opustit Prahu. Nakonec se usídlila v Ledči nad Sázavou, kde Fiřt sehnal práci skladníka v Kovofiniši.
Dožil se 68 let, zemřel 2. ledna 1978. Jeho plné rehabilitace a povýšení na plukovníka letectva in memoriam se rodina dočkala až v roce 1991.