S rozbitými chodníky se musejí smířit minimálně rok obyvatelé Chotěboře. Ve Ždírci nad Doubravou chtějí počkat se stavbou bytového domu. Válka na Ukrajině a růst cen energií dopadá na městské rozpočty, a tak někde radním nezbývá, než vzít do ruky tužku a začít škrtat.

Samosběr jahod v České Bělé. Ilustrační foto
Na Brodsku začínají samosběry jahod, ceny vás překvapí

Kde se v rozpočtu škrtá a šetří

* Chotěboř: rekonstrukce chodníků a ulic asi za sto milionů korun
* Ždírec nad Doubravou: stavba bytového domu za sto milionů korun
* Přibyslav: běžné provozní náklady města zhruba deset milionů korun
* Habry: škrty zřejmě přijdou, ale zatím není nic definitivní
* Ledeč nad Sázavou: dílčí úsporná opatření, vypínání veřejného osvětlení v některých částech města po určitou dobu

Peníze uložené ve Sberbance. To je podle starosty Chotěboře Tomáš Škaryda hlavní problém finančních potíží města. „Po ruské invazi na Ukrajinu jsme okamžitě stáhli finanční prostředky za základního účtu, kde bylo 38 milionů korun. Ty nám přišly na účet 24. února 2022. Zároveň jsme podali žádost o výpověď ze spořicího účtu, na kterém bylo k prvnímu březnu téměř 106 milionů korun. Bohužel finanční prostředky nešly vybrat rychleji ani za cenu sankcí za předčasný výběr,“ vysvětlil starosta.

Peníze samozřejmě městu chybějí. Proto radní sáhli ke škrtům ve výši kolem stovky milionů korun. „Vyškrtli jsme investiční akce jako jsou opravy chodníků a komunikací,“ upřesnil starosta Chotěboře. V současné době je Sberbanka v likvidaci. „Čekáme na stanovisko likvidátorky,“ odpověděl starosta Škaryd na dotaz, zda se město svých peněz dočká a hlavně kdy.

Podle tajemníka města Chotěboř Milana Linharta je u likvidace peněžních ústavů zákonem daný postup, výjimku nemají ani města. „ Některé banky jsou zlikvidované během roku u jiných je to třeba i deset let,“ poznamenal tajemník.

Škrtat chtějí také ve Ždírci nad Doubravou. „Investice plánované na první polovinu roku ale dokončíme,“ řekl starosta Bohumír Nikl. Jak dodal, radnice v rozpočtu na rok 2022 se raději držela při zemi a plánované investice snížila. O druhé polovině roku rozhodne nejbližší zastupitelstvo. „Tam nějaké škrty chystáme, ale musíme se poradit. Nejspíš to bude plánovaná stavba bytového domu,“ upřesnil Nikl.

Podle názoru Michala Pipka z Havlíčkova Brodu je čas naučit se šetřit. „Chápu, že ne vždy to jde. Ale všude ve městech se svítí i ve dvě ráno. Osvícené kostely a radnice reflektory v době, kdy město spí, mi přijde také jako nesmysl. V budovách se přetápí. Tam určitě ušetřit jde,“ poznamenal Pipek.

Vypínají veřejné osvětlení

Škrtalo se i v Přibyslavi. Město se rozhodlo pomoci uprchlíkům z Ukrajiny a věnovalo na to asi deset milionů korun. „Takže jsme škrtali jinde. Ponížili jsme běžné provozní náklady města, ale investiční akce nerušíme,“ objasnil starosta Přibyslavi Martin Kamarád.

V Ledči nad Sázavou počítali už dopředu, že doba, která přijde nebude jednoduchá. „To jsme měli na paměti při plánování investic. Využíváme dotace, připravujeme projekty. Žádné razantní škrty v rozpočtu na druhou polovinu roku neplánujeme,“ řekl místostarosta Jan Drápela.

Kopec Vysoká nad obcí nabízí využití v zimě i v létě
Zábava i v létě:na Vysoké dostanou kromě lyžařů šanci i cyklisté

Jak dodal, Ledeč má v současné době i tak dost starostí se skálami u Šeptouchova. Jsou v havarijním stavu a kvůli nim je zavřená silnice. Jisté dílčí omezení ale radnice v Ledči podle místostarosty Michala Simandla přece zavedla. V některých částech města se od půl jedné do půl čtvrté ráno vypíná veřejné osvětlení.

Otazník visí nad některými investicemi v Habrech. „V současné době zatím nerušíme nic, ale do budoucna není vyloučené, že možná budeme muset nějaké městské akce rušit, ale zatím ještě nevím,“ řekl starosta Luděk Kovařík.

Naopak Havlíčkův Brod škrtat v rozpočtu nebude. Podle místostarosty Zbyňka Stejskala mělo město dostatečnou finanční rezervu, kterou vložilo do oprav městských ulic.

Charitativní volejbalový kemp.
Volejbalisté přispěli na léčbu dětí s nemocnou páteří v Havlíčkově Brodě

Škrtat nebudou ani v Golčově Jeníkově. „Naplánované investice zatím vycházejí, pokud nepřijde něco skutečně nečekaného,“ poznamenal starosta Golčova Jeníkova Pavel Kopecký.

Podobná situace je i ve Světlé nad Sázavou, kde teď žijí hlavně velkou přestavbou náměstí. „Žádné škrty plánovaných investic nechystáme. To, co schválili zastupitelé, běží podle plánu,“ sdělil tajemník úřadu Jiří Moučka.