Navštívit vánoční trhy mohou lidé celý týden na brodském Havlíčkově náměstí. Kromě voňavých i jiných lákadel tu kolemjdoucí čeká také bohatý doprovodný program. Ve čtvrtek na vánoční notu zahraje domácí kvarteto Strunovrat. O den později si na své přijdou zase milovníci nezapomenutelné legendy české country Michala Tučného. Od 17 hodin tu vystoupí Michal Tučný revival. Sobota bude patřit hudební skupině Devítka a od 19.30 do 20 hodin si sem lidé mohou přijít pro betlémské světlo. Ve 20 hodin potom trhy velkolepě zakončí ohňostroj.

Kdo má rád klasiku, nemůže si nechat ujít zimní koncert z cyklu Čtvero ročních období v podání Gabriely Filippi a Petra Mašlaňa. Koncert se koná ve čtvrtek v sále brodské Staré radnice od 18 hodin.

Skvělý zážitek a možnost udělat dobrý skutek zase nabízí varhanní koncert v brodském klášterním kostele svaté Rodiny. Ten se v pátek 17 hodin rozezní hrou na varhany v podání Josefa Kempfa. Výtěžek koncertu půjde na údržbu a opravu zdejších varhan.

Na rytmy swingu zase láká páteční večerní program na přibyslavském náměstí. Od 19 hodin tu vystoupí skvělé saxofonového seskupení Swinging Chipses.

Setkání u betlému

Setkání u ručně vyřezávaného betlému v sobotu pořádá obec Pavlov. Od 18 hodin tu na návštěvníky bude čekat svařené víno, grog, koledy v podání sdružení zpěváků z Vilémovic a v pavlovské hospůdce guláš na posilněnou.

Příběh narození Ježíše ožije v sobotu v Mírovce u Havlíčkova Brodu. Místní tu každoročně před Štědrým dnem připravují vánoční představení se zpíváním koled a ohňostrojem. Letos od 17 hodin.

Tradicí už se stalo i štědrovečerní zpívání koled z věže kostela Nanebevzetí Panny Marie v Havlíčkově Brodě. V 15 hodin zazní v podání dechového sextetu pod vedením Pavla Kletečky.

Za královstvím betlémů mohou lidé zavítat do České Bělé. Jeden z nich naleznou už na zahradě místní fary. Originální betlém z rákosu vyrobila před dvaceti lety Alena Sienská a farář Rudolf Zahálka. Od té doby se rozrostl a prošel dvakrát generálkou. Na českobělské faře návštěvníky čekají desítky dalších betlémů různých velikostí, stáří i z různých materiálů. Obdivovat tu mohou vyřezávané betlémy, papírové betlémy nebo sladký perníkový betlém, který se každoročně sní v poslední den výstavy. Na počest letošního výročí narození Josefa Lady farář Rudolf Zahálka s Alenou Sienskou vyrobili i velký Ladův betlém, který se rozprostírá po celé místnosti.

"Pokud si v našich krajích představujeme tu nejkrásnější podobu Vánoc, pak jsou to Vánoce, jak je namaloval Josef Lada. Proto jsme letošní výstavu na faře zaměřili na to, aby nám vánoční náladu vytvářelo právě Ladovo dílo," uvedl Rudolf Zahálka.

Za staročeskými Vánocemi, jak je slavili naši předkové, se lidé mohou vydat do Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Do 3. ledna se tu koná výstava s názvem Staročeské Vánoce a zimní práce. Návštěvníkům představuje tradiční zvyky a život našich předků. Uvidí jak se vařilo a peklo, jak probíhala zabíjačka na vsi nebo jaké byly nástroje řezbářů, truhlářů či dráteníků.

Brodská galerie výtvarného umění zase láká na nizozemskou barokní malbu. Jsou tu k vidění na čtyři desítky úchvatných děl, z nichž některá se dosud před zraky veřejnosti skrývala v zámeckých depozitářích a v Brodě tak mají svou premiéru.