Ve Světlé se opět organizace ujala Eva Pejchalová a soubor Škubánek. Pro známou světelskou folkloristku jsou vánoční koledy symbol tradic i srdeční záležitost. „Mám z té akce radost. Společný zpěv je fenomén který nelze ničím nahradit a zvlášť, když jde o naše české koledy,“ řekla Pejchalová Deníku. Jak dodala ve Světlé je Škubánek tradici koled věrný od začátku. „Koledy jsou jako spící panny a tím, že je zpíváte je oživíte, navíc je to představení našeho folklorního souboru,“ dodala.

Vánoční písně si na novém náměstí notovali s chutí děti i dospělí, dobrá stovka lidí, jen chyběl sníh, který by kouzelnou atmosféru dokreslil. Nová trafika na náměstí se proměnila v malou kavárnu s nabídkou horkého svařáku. „Možná nejsme dobří zpěváci, ale chodíme každý rok a zpíváme rádi. Ještě víc se pak těšíme na svátky,“ svěřili se manželé Vaňkovi.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Akce Česko zpívá koledy s Deníkem se účastní již od samého začátku, přičemž si slíbili, že každý rok pojedou jinam. „Jenže nakonec zůstali věrní Světlé, je to tady nejhezčí," dodali manželé. Kromě zpívání se jim na akci líbí to, že vidí pokaždé jiný vánoční stromeček i výzdobu v ulicích.

„Já jsem z toho pokaždé naměkko, byla jsem tady loni a letos jsem si řekla, že si to opět nenechám ujít," řekla hned po poslední písničce Jana Bezoušková, která přišla na náměstí s kamarádkou. „Jsem tady poprvé a nelituji," prohlásila Zdena Dobrovolná, která na náměstí přivedla i svoje vnoučata. Jak dodala, škoda jen že sníh chybí. Blanka Sedláková mluvčí městského úřadu se účastnila loni, nechyběla ani letos. „Je to milá akce,“ poznamenala.

Koledami Světlá žije každý rok. „Zpívání koled se u nás stalo milou tradicí. Lidé se na zpívání každý rok velice těší," řekl Deníku místostarosta Světlé Tomáš Rosecký. Před zpíváním na náměstí se konalo městské zastupitelstvo a po zasedání každý, kdo měl chuť si mohl jít na náměstí procvičit hlas. Přišel například starosta František Aubrecht, jako zdatný zpěvák a člen souboru Gaudeamus. „Aspoň vidíte jak svědomitě k tomu radnice přistupuje,“ řekl s úsměvem Deníku.

Česko zpívá koledy v Humpolci.
Lidé v Humpolci zaplnili náměstí, aby si s Deníkem zazpívali koledy

Česko opět zpívalo koledy. V předvánočním čase, který je pro mnoho lidí téměř synonymem chaosu, je schopnost hudby sjednocovat více než vítaná. Již tradiční akce Deníku s názvem Česko zpívá koledy talent hudby k propojování lidí dokazuje už 13 let. Letos zněly vánoční melodie na Havlíčkobrodsku jak ve městech, tak i na venkově. Některá města, jako Světlá nad Sázavou, zachovala koledám přízeň od samého začátku.

Na Vysočině se letos zpívalo na více než šedesáti místech, někde se sešlo i přes sto zpěváků. Celkem se do akce v České republice i v zahraničí zapojilo více než sto tisíc lidí.