Pro tisícovku i víc musí sáhnout letos do kapsy ten, kdo si přeje, aby jeho domov zdobil urostlý živý vánoční strom. Jejich prodej začal, ceny stouply. Někde o desítky procent. Pěstování stromků na plantážích se kvůli vysokým nákladům nevyplácí.

Vánoční stromek roste osm let a doma dělá radost měsíc. „Kdybych měl zdražit podle toho, kolik nás stojí stromky pěstovat, zdražím nejméně o padesát procent. Jenže pak nic neprodám,“ konstatoval Robert Šíma ze společnosti Abies Vysočina. Ta stromky pěstuje na vlastní plantáži a rozváží je do obchodů. Nabízí smrky, borovice, jedle, ale pěstování je čím dál dražší. „Jsem v šoku z toho, že letos zdražila hnojiva o dvě stě procent,,“ povzdechl si Šíma a upozornil, že nakonec Abies zdraží stromky jen o deset procent, aby neodradil zákazníky.

Vyšší ceny hnojiv vedou ke zdražení vánočních stromků i v Rozkvetlém domově Žďár nad Sázavou. „Pěstujeme stromky na vlastní plantáži. Řežeme těsně před prodejem. Ceny hnojiv nás letos nemile překvapily. Musíme zdražit zhruba o patnáct procent,“ upřesnil pěstitel Josef Hošek.

Rostoucí ceny stromků přiměly Janu Doležalovou z Havlíčkova Brodu, aby si koupila letos stromek umělý. „Vyplatí se. Vydrží mi léta, neopadá. Dneska umělé stromky už nejsou jako vytěrák na lahve. Někdy jsou od pravého k nerozeznání,“ libovala si Jana Doležalová.

Sdružení pěstitelů vánočních stromků si stěžuje, že je válcuje konkurence z Polska. „České pěstitele vánočních stromků trápí velký nárůst dovozu nadprodukce vánočních stromků z Dánska a Polska. Jde o nepříliš kvalitní stromky, které některé velké firmy používají jako marketingový tah pro přilákání zákazníků do prodejen,“ uvedl tiskový mluvčí sdružení František Valdman. Dodal, že problém jsou letošní razantní náklady na práci, pohonné hmoty, energie, hnojiva a všechno vybavení, které je k pěstování vánočních stromků potřeba. „Proto očekáváme prudký růst cen,“ dodal Valdman.

Prodej stromků začal, ale zákazník si připlatí. | Video: Deník/Štěpánka Saadouni

S nabídkou stromků přicházejí i velkoprodejci. „Tuhle krasavici mi zabalte,“ prohlásil před prodejnou zahradní techniky v Havlíčkově Brodě Lukáš Čtvrtečka a ukázal na urostlou jedli. Jak dodal, pro nákup vánočního stromku je pravý čas. „Uložím ji doma ve sklepě a do Vánoc vydrží,“ poznamenal s tím, že pětistovka za pěknou jedli není tak moc.

Společnost Hecht se po zkušenostech z minulých let zaměřila pouze na prodej kavkazských jedlí. Ceny stouply ale jen o desítky korun. „Velikost stromku S je za 299 korun, L za 549 korun a XL za 799 korun,“ upřesnil vedoucí Pavel Dlouhý.

Prodej vánočních stromků z prořezávek nabídne i letos Lesní družstvo obcí Přibyslav. „Začneme s prodejem v prosinci. Cena bude zhruba stejná nebo jen o něco málo vyšší než loni. Loni to bylo zhruba 120 korun za stromek,“ řekl ředitel Lesního družstva Jiří Svoboda. Stromy budou k mání v sídle lesního družstva.

Podle statistiky Sdružení pěstitelů vánočních stromků se celková průměrná roční spotřeba přírodních vánočních stromků v České republice dlouhodobě odhaduje na přibližně 1,3 milionu kusů.

Prodejní ceny rostlých vánočních stromků:

* Hecht Havlíčkův Brod: kavkazská jedle S za 299 korun, L za 549 korun, XL za 799 korun
* Lesní družstvo obcí Přibyslav: smrk, borovice zatím odhadní cena 120
* Abies Vysočina: smrky, borovice, jedle, 300 až 1000 korun za kus
* Rozkvetlý domov Žďár nad Sázavou: jedla kavkazská – 690 korun, smrk stříbrný 540 korun
* Stromky online: smrk pichlavý - 499 až 1550 korun, jedle kavkazská 649 až 5990 korun, borovice 549 až 1990 korun
* OBI Jihlava: jedle řezaná 250 centimetrů 469 korun
* Mountfield Jihlava: jedle 200 centimetrů 749 korun

Ceny jsou orientační.