Pořadatelem vánočních trhů je letos opět Městské divadlo a kino Ostrov. Jak informoval za pořadatele jednatel Tomáš Hermann, trhy se konají v době od  14. do 23. prosince od devíti hodin ráno do šesti večer.

„Kolik bude stánků, to se nemění, je to jako v předchozích letech. Počet je v podstatě daný. K pronájmu je jedenadvacet krytých stánků, které na Havlíčkově náměstí postaví technické služby. Počet vlastních stánků, jako mají například výrobci trdelníku, podle potřeby doplníme stánky s plachtou, co se používají na farmářských trzích a trzích řemesel,“ upřesnil Hermann.

Nová sportovní hala TJ Jiskra v Havlíčkově Brodě je už hotová.
VIDEO: Nová sportovní hala v Brodě je po kolaudaci. Podívejte se dovnitř

Městské divadlo a kino dostalo podle Hermanna pořádání trhů pod svou režii poté, kdy se ty poslední nepovedly a návštěvníci nebyli spokojeni. „Doufáme, že si obyvatelé Brodu si stěžovat nebudou. Děláme pro to maximum. Navíc 23. prosince je sobota, to má většina lidí volno a může si na trhy zajít vychutnat vánoční atmosféru,“ poznamenal Hermann s tím, že na druhé straně je otázka, jak budou spokojeni trhovci. „Také oni mají rodiny a chtějí se na svátky přichystat,“ dodal.

Vánoční trhy v Brodě pořádal pravidelně Václav Štaubert ze Štoků, který se ale s městem nerozešel v dobrém.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Věra Jakešová se na vánoční trhy v Brodě těší. „Chodím tam načerpat sváteční atmosféru," řekla. Naopak podle Dany Svobodové měly trhy zlaté časy tak dvacet let zpátky. „Tehdy to byla novinka. Na trzích se kupovalo vánoční zboží a dekorace, které člověk v obchodech nesehnal. Dneska si ozdoby koupíte na každém rohu, ale za čím dál víc peněz. Atmosféru svátků kazí i to, že na Mikuláše, čerty a vánoční dekorace v obchodě koukáte už od září,“ povzdechla si.

Podle Hermanna je nabídka trhů zaměřená na vánoční zboží, dekorace, rukodělné výrobky a tradiční pochoutky jako svařené víno, vánoční punč, trdelník, cukroví, medovina, uzeniny, sýry a podobně. Ceny zboží si na trzích určují prodejci, do toho pořadatel nevstupuje.

Řidiče autobusů MHD dobíjení čipových karet zdržovalo.
Novinka v autobusech: jízdenku si cestující v Havlíčkově Brodě zaplatí z domu

Součástí trhů je i kulturní program. „Program ještě tvoříme. Konkrétní seznam zatím nemám. Jen vím, že nebudou chybět kapely ve stylu folk. Loni byl úspěšný živý betlém, který připravila Oblastní charita spolu s Adivadlem spolu s charitativním jarmarkem. Nevím ale, jestli akci zopakují i letos,“ upozornil koncem října Hermann.

Podle mluvčí Charity Moniky Kadlecové živý betlém bude i letos. „Pouze datum se mění. Betlém uvidí návštěvníci na náměstí už 22. prosince. Chystáme i charitativní jarmark, vystoupí divadelní spolek Jen tak z Havlíčkovy Borové,“ řekla Kadlecová Deníku.

Zimní stadion Kotlina.
Zimní stadion v Brodě čekají změny. Nové chlazení a menší ledová plocha

Zajímavou tradicí v Brodě je každý rok kolem Vánoc darování stromu. Ten posílá havlíčkobrodská radnice do partnerského města Brielle. Na přelomu listopadu a prosince proto putuje kamion s českým stromem 1 100 kilometrů přes hranice na holandský vánoční trh. Holandsko má urostlých stromů velký nedostatek.

„Po rozvěšení vánočních ozdob, dětských obrázků a světel se strom rozzáří při Lichtjesavond – slavnostním večeru v pátek 14. prosince, který tradičně organizuje partnerský výbor Havlíčkův Brod-Brielle, Brielští přátelé pak na oplátku přijíždějí na brodský květnový trh řemesel a na něm pečou či smaží holandské speciality – například koblížky oliebollen, kterými jako poděkování za strom obdarovávají kolemjdoucí,“ upřesnil Hermann. 

VÁNOČNÍ TRHY NA HAVLÍČKOVĚ NÁMĚSTÍ:

  • termín a místo konání: čtvrtek - sobota 14. - 23. 12. 2023 
  • od 9.00 do 18.00 hodin; v případě zájmu může být čas prodloužen či upraven
  • součástí trhů bude doprovodný program (ve vybraných hodinách)

Havlíčkův Brod vyhlašuje na vánoční strom, který ozdobí sváteční Havlíčkovo náměstí poptávku. Dárce zatím není známý. Dělají to i další města. Třeba Ledeč nad Sázavou hledá vhodný strom už od konce září. V okrese je Brod se svými víc než týdenními trhy výjimkou. Ostatní města se spokojí s jednodenními vánočními jarmarky v různou dobu.

Rozsvícení vánočního stromu a výzdoby na Havlíčkově náměstí se lidé v Brodě dočkají v neděli 3. prosince. Doprovodný program začíná ve čtyři hodiny odpoledne. K tradičnímu odpočítávání a rozsvícení výzdoby dojde v 17 hodin. 

Vánoční poutákredakce.havlickobrodsky@vlmedia.czZdroj: Redakce