Loňské vánoční trhy v podání soukromníka Václava Štauberta ze Štoků se totiž staly terčem kritiky. Štaubert sice zvítězil ve výběrovém řízení, ale jak si nedávno postěžoval Havlíčkobrodskému deníku, nedalo mu město dobré podmínky. Například stánky byly nevyhovující, prodejci o ně neměli zájem. Na pořádání farmářských trhů dalo město grant, na vánoční trhy nic. Nové vánoční trhy by měly být zaměřené hlavně na podporu řemesel a kultury. Budou trvat jen od 19. do 21. prosince.

Není se čím chlubit. Tak zhodnotili radní v Havlíčkově Brodě úroveň posledních vánočních trhů 2018. Podle starosty Jana Tecla (ODS) byl ohlas veřejnosti negativní. Podle pořadatele trhů je ale na vině město, protože nevytvořilo potřebné podmínky.

Úroveň trhů byla nízká

Hodnocením vánočních trhů se zabýval výbor pro cestovní ruch, média a kulturu městského úřadu v Havlíčkově Brodě. „Myslím, že vánoční trhy v Havlíčkově Brodě mají nízkou úroveň ve srovnání s trhy řemesel. Je smutné, že důstojné vánoční trhy uspořádat nedokážeme,“ vyjádřil se předseda výboru Jan Schwarz. „Několikrát jsem viděl kulturní program, jeho úroveň byla zoufalá,“ připojil se Jaroslav Pejchal. „Vánoční trhy byly ostudou města,“ prohlásila Šárka Prokopová.

Podle radní Ivany Mojžyškové (ČSSD) by trhy mělo pořádat město, ale rada schválila, že trhy bude pořádat někdo jiný na základě smlouvy, která je uzavřena na tři roky. Poslední vánoční trhy se podle názorů obyvatel Havlíčkova Brodu zřejmě opravdu nepovedly. „Myslím, že vánoční trhy jsou v Brodě rok od roku horší, takže tam už nechodíme,“ nechala se slyšet mladá maminka Eva Hoffmanová.

Podle statika krytý bazén v Brodě potřebuje rekonstrukci, jinak je do budoucna zralý k uzavření.
Rada rozhodla: Krytý bazén v Brodě čeká prověrka

„Udělal jsem maximum pro to aby vánoční trhy měly potřebnou úroveň. Místo jednoho kulturního programu jsem jich uspořádal deset. Program stál 150 tisíc korun. Městu za tři roky musím platit za nájem náměstí 120 tisíc korun. Město mi povolilo využívat jenom omezený počet stánků, které mi neumožnily pozvat víc prodejců, abych mohl z výtěžku nájemného od prodejců zaplatit kvalitní program. Zázraky z ničeho dělat neumím. Za všechno se dnes platí. Zábavu zadarmo mi nikdo dělat nebude. Na farmářské trhy město věnovalo grant ve výši 170 tisíc korun. Na vánoční trhy nic,“ konstatoval Václav Štaubert s tím, že oslovil město a požádal o vysvětlení, kterého se prý zatím nedočkal.

„Rada města rozhodla, že bude na Havlíčkově náměstí umístěno 15 prodejních stánků a v souladu s tímto rozhodnutím byla vyhlášena veřejná obchodní soutěž na pronájem tržiště na Havlíčkově náměstí za účelem uspořádání prodejních vánočních trhů. A 15 prodejních stánků bylo jednou z podmínky soutěže. Takto byla uzavřena nájemní smlouva a tento počet stánků byl instalován na Havlíčkově náměstí. Po vyhodnocení soutěže a uzavření nájemní smlouvy již nebylo možné navyšovat počet stánků, neboť by tím byly porušeny podmínky veřejné obchodní soutěže. Systém veřejné obchodní soutěže na vánoční prodejní trhy byl do této chvíle na radnici historicky zaveden, neuvažovali jsme o změně," sdělila mluvčí městského úřadu Alena Doležalová.

Ilustrační foto.
Špehují nás kamery, stěžují si někteří lidé ve Ždírci