„V porovnání s jinými úvěry, které slouží třeba k zalepení rodinného rozpočtu do další výplaty, je tento vskutku výjimečně drahý. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) u něj může přesáhnout i neuvěřitelných padesát tisíc procent," upozorňuje Krajcigr.

Kouzelná půjčka má podle jejího poskytovatele sloužit jako zdroj peněz před výplatou a má být určena klientele, která si půjčuje menší sumu peněz třeba k nákupu bot, mobilních telefonů, kabelek a jiného spotřebního zboží.

S úroky v řádech tisíců procent, jaké má Kouzelná půjčka, se Česká obchodní inspekce u nás ještě nesetkala. Ta podle Krajcigra hodlá podmínky poskytování tohoto úvěru zkontrolovat, ze zákona se ale nemůže zabývat výší úroku. „Díky benevolentním českým zákonům je možné u nás půjčovat za jakýkoliv úrok. Aby se jednalo o lichvu, musí být kromě stanovení nepřiměřeného úroku zneužito rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo rozrušení člověka, který si půjčuje. O regulaci úroků se u nás hovoří už dlouho, přijetí potřebného zákona je ale zatím v nedohlednu," konstatuje Krajcigr.

Webové stránky Kouzelné půjčky výši RPSN nikterak neskrývají. Půjčí-li si klient částku ve výši deseti tisíc korun na dva dny, zaplatí úrok a poplatek ve výši 347 korun. A RPSN? 50 836 procent.

Půjčí-li si klient stejnou sumu na dobu třicet dnů, vrátí  společnosti 13 108 korun a RPSN v tomto případě činí 2 598 procent. „Lidé v zoufalé situaci prostě dělají zoufalé věci. A protože vědí, že jim banky nepůjčí, jdou podobným poskytovatelům nebankovních půjček na ruku. A protože většinou potřebují peníze rychle, neseznámí se podrobně se všemi podmínkami takové půjčky," konstatuje  finanční a pojišťovací  makléř Libor Stejskal z Ústí nad Labem, který má svou klientelu také na Havlíčkobrodsku. „Nerozumím, proč se lidé nepřijdou poradit. Co se týče financí, je u nás každý mistr světa. A přitom je jasné, že jim půjčky podobného typu  v konečném důsledku nepomohou. Naopak: právě kvůli nim končí spousta lidí v nepříjemné dluhové spirále," říká Stejskal.

Český trh nabízí v současné době širokou škálu často velmi drahých spotřebitelských úvěrů. „Zarážející na tom je, že takový způsob podnikání je u nás legální a nejedná se o lichvu, jak jsem již vysvětlil," uzavřel Krajcigr.

Co je roční procentní sazba nákladů?
Představuje číslo, které má umožnit spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.  Poskytovatel spotřebitelského úvěru je v Česku od 1. ledna 2002 ze zákona povinen uvádět u své nabídky i RPSN. Pokud poskytovatel tuto povinnost nesplní, je jím poskytnutý úvěr automaticky úročen diskontní sazbou ČNB, což je zpravidla pro zákazníka výrazně výhodnější.