Opět po roce se zde totiž předávaly Ceny města, které jsou odměnou pro nejlepší sportovní a kulturní osobnosti a kolektivy Havlíčkova Brodu. Ty radnice vybírá podle nominací veřejnosti.

„Například kulturní ocenění jsou předávána za dlouhodobý výrazný přínos v oblasti umění a v dalších společenských aktivitách a podruhé jako cena za významný přínos kulturnímu životu za loňský rok. Co se týče odměn, tak jednotlivci dostali šek na deset, kolektivy pak na dvacet tisíc korun.  Zvláštní ocenění  finančně dotována nejsou a všichni obdrželi pamětní list a plaketu města, “ vysvětlila tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice, Alena Doležalová.

Hlavní cenu z kulturní sféry si ve středu převzal výtvarník Jan Exnar, který je známý hlavně díky sklářské a malířské tvorbě. Brodská radnice však za dlouhodobý přínos ocenila i Ladislava Vondráka, který ve své kavárně U Notáře s chutí stále organizuje kulturní akce různého typu.

Jednotlivci i tým

V podobném duchu pak jsou tradičně oceňováni i sportovci. „Tady byl vyhlášen nejlepší jednotlivec, individualita do osmnácti let, nejlepší kolektiv a dobrovolný trenér,“ doplnila  Doležalová.

Vítězem hlavní sportovní kategorie se stal softballový reprezentant Jan Kučírek, který s juniorským národním týmem vybojoval titul mistrů Evropy.

Nejlepším sportovcem do osmnácti let se pak stal Libor Milichovský, který se stal mistrem České republiky v řecko – římském zápase.

Ocenění se dostalo i házenkářským starším dorostenkám, které dlouhodobě obsazují nejvyšší příčky v České republice, a zkrátka nepřišli dobrovolní cvičitelé a trenéři. Jejich králem v Havlíčkově Brodě za uplynulý rok se stal Stanislav Duben, který se věnuje výchově fotbalových talentů.

Zvláštní uznání

Letos poprvé radnice udělila i další zvláštní ocenění za celoživotní přínos městu.

Pyšnit se jím může Václav Chytráček, který se jako vynikající hráč a později jako správce zimního stadionu zasloužil o vysokou úroveň brodského hokeje. Dále tuto cenu převzal Jan Šedý, který se více než padesát let  jako trenér věnoval národní házené a vychoval celou řadu vynikajících hráčů a hráček. Marta Štáflová byla oceněna za celoživotní přínos městu v oblasti kultury a zároveň byl in memoriam oceněn i její manžel Evžen Štáfl.

„Nejsmutnější atmosféru v sále navodilo udělení zvláštního ocenění za přínos městu v oblasti sportu, kterou získal in memoriam bývalý vynikající hokejista, vítěz Stanleyova poháru a mistr světa, Josef Vašíček, který vloni bohužel tragicky zahynul při leteckém neštěstí,“ dodala Alena Doležalová.