Tato nemoc je zákeřná nákaza včelích larev, která se nedá léčit a neexistuje na ni ani jednoduchá prevence. Tím pádem je pro včelaře noční můrou.  Není přesně jasné, co ji způsobuje. A je také nebezpečnější než známější varroáza.

Mor včelího plodu napadá larvy a oslabuje celé včelstvo. V ohrožení jsou navíc i úly v širokém okolí. Existuje jen jediný způsob, jak se nákazy zbavit, a to vypálit celé včelstvo. To pro některé včelaře znamená obrovský zásah. Mnohdy se totiž o včely starají celý život.

Na Havlíčkobrodsku se včelí mor objevil minulý rok. „Musím to zaklepat, letos je všechno v pořádku. Veterináři dokonce zrušili ochranné pásmo," uvedl včelař a majitel včelí farmy Urban ve Světlé nad Sázavou, Jiří Urban.

Takzvané ochranné pásmo, které vymezují veterináři, sahá do vzdálenosti pěti kilometrů od potvrzeného ohniska. Ohnisko je místo, kde se mor včelího plodu vyskytl. „Pracovníci krajské veterinární správy vezmou kružítko a v okruhu pěti kilometrů od místa nakažených včel udělají kruh, který pak neustále hlídají. Pro všechny včelaře v této lokalitě pak zhruba rok platí mimořádná bezpečnostní opatření, aby se zamezilo šíření nákazy dál," přiblížil Urban.

Veterináři při potvrzení nákazy nařizují likvidaci, vypálení a zničení včel, úlů ale i všech pomůcek a nástrojů.

„U nás se včelí mor objevil před pěti lety a od té doby je naštěstí klid," zaradoval se jednatel základní organizace Českého svazu včelařů v Chotěboři Jaromír Sobotka.

Bacil přežije sto let

Nákaza se šíří především přemisťováním včelstev. „Tento bacil je tak odolný, že přežije i sto let. Jeden včelař dal své včely do úlu po svém dědečkovi, ve kterém dříve včelí mor byl. Je tak vitální, že okamžitě napadl nové včelstvo. Proto je důležité, aby včelaři nakažené včely a všechno nářadí, plásty, oblečení a úly spálili," řekl majitel včelí farmy ve Chlístově Jiří Sláma.

Nebezpečné jsou také zahraniční medy. „V zahraničí to řeší tak, že nakaženým včelám dají antibiotika. Ty mají ale vliv na kvalitu medu. Zákazníci si v obchodě koupí zahraniční med a myslí si, jak bude dobrý. Opak je však pravdou. V medu zůstávají zárodky moru, proto lidem nechutná a většinou ho vyhodí. A pokud tak učiní a med přitom nezavíčkují, tragédie je na světě. Včely se na med sletí, nakazí sebe a celý úl," uvedl Sláma s tím, že kdo chce mít kvalitní med, musí ho kupovat přímo od včelaře a nespoléhat se jenom na obchodní řetězce.

 „Tato nemoc je postrachem všech včelařů. Zaplať pánbůh, že se nám mor včelího plodu vyhnul a doufám, že to tak zůstane i nadále," uzavřel Sláma.

Beáta Dvořáková