„Krajská správa a údržby silnic Vysočiny každý rok prodává již mnoho desítek let nazpět produkci ovoce od silnic. Zájem je stále nižší a nižší,“ říká ředitel krajských silničářů Jan Míka. Každý zájemce o jablka se musí ohlásit na daném cestmistrovství a zaplatit příslušnou cenu. „Ve směrnici máme ceník. Letos bylo ovoce mnoho a zájem byl minimální. O ovoce v mnohých lokalitách Kraje Vysočina nikdo nejeví zájem a to především i z obavy kontaminace těžkými kovy a dalšími škodlivinami z výfukových plynů. Cena za ovoce na 1 stromě se pohybuje v částce kolem 50 korun,“ dodává Míka.

Například podle hygienika Jiřího Kose zdraví nejsou jablka od silnic škodlivá, protože se přestal používat olovnatý benzín. Ovšem ovoce se musí pořádně omýt. Kořeny strom podle hygienika žádné toxiny nepřijímá.

„Utrhnout pár jablek u cesty není problém, protože původně v šedesátých letech se tyto aleje vysazovaly proto, aby si lidé natrhali ovoce v době, kdy ho byl nedostatek,“ dodává ředitel krajských silničářů Jan Míka.

I když sběr může být přestupkem, silničáři zpravidla policisty nevolají. Uvítají, pokud si lidé za sběr zaplatí a jablka sklidí. Když totiž ovoce zůstane ležet u silnice, láká zvěř, která je pak nebezpečná pro řidiče. Hlavními česáči jablek bývají podle výkupen především sociálně slabí lidé, kteří si tak nárazově přišli v minulosti i na pěkných pár tisíc.

Nicméně letos byla úroda jablek tak velká, že se ceny ve výkupnách snížily. Ovoce bylo tolik, že aktuální výkupní cena byla osmdesát haléřů za kilogram,“ uvedl Radek Tichý, obchodní ředitel firmy Drago Kokory, která provozuje síť výkupen. Nižší ceny se projevily i na zájmu sběračů. Dnes si lidé podle Tichého stěžují, že se to k nám nevyplatí ani vozit, protože je drahý benzin. „Podle mých informací se za jablka platilo někdy sotva koruna za kilo, loni to bylo při tom čtyřikrát tolik. To se mi nevyplatí. Já nechal jablka moštovat nebo vypálit,“ konstatoval zahrádkář Lubomír Zach z Havlíčkova Brodu.

Ilustrační foto. Kůrovcového dřeva přibývá, zájem o něj není, lesníci prodávají pod cenou.
Petiční výbor sněmovny slibuje lesníkům podporu v boji s kůrovcem